Ministerstwo Sprawiedliwości przekazało w mediach społecznościowych, że ustalono skład zespołu śledczego w Prokuraturze Krajowej, który zajmować się będzie nieprawidłowościami w funkcjonowaniu Funduszu Sprawiedliwości.

Jak przekazał resort Adama Bodnara, w pierwszej kolejności zespół śledczy przeanalizuje wszelkie zawiadomienia dotyczące Funduszu Sprawiedliwości, które w ostatnich latach zostały skierowane do poszczególnych prokuratur w kraju, a także wyniki kontroli przeprowadzonej przez Najwyższą Izbę Kontroli.

W pilnym komunikacie wskazano, że w składzie zespołu zasiądą: Marzena Kowalska - kierowniczka zespołu, prokurator Prokuratury Krajowej, Piotr Woźniak - prokurator Prokuratury Okręgowej w Warszawa-Praga oraz Marcin Wielgomas - prokurator Prokuratury Regionalnej.

Dzisiaj Sejm zajął się informacją bieżącą w sprawie nieprawidłowości w wydatkowaniu środków z Funduszu Sprawiedliwości - informowała Polska Agencja Prasowa.

Przedstawicielka wnioskodawców posłanka Barbara Dolniak (KO) powiedziała, że Fundusz Sprawiedliwości jest przykładem jednej z "największych afer działania Zjednoczonej Prawicy".

Fundusz Sprawiedliwości

Jak pisaliśmy w Dzienniku Gazecie Prawnej, pieniądze z funduszu, którego dysponentem jest resort sprawiedliwości, najhojniej płynęły do ludzi bliskich byłej władzy. Od 2017 r. wydano 216 mln zł.

"Analiza beneficjentów konkursów na zapobieganie przyczynom przestępczości pokazuje, że niektóre podmioty powstały tuż przed ogłoszeniem kolejnych edycji. Część największych odbiorców pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwości już nie istnieje, przez co dziś trudno ustalić, na co wydały milionowe kwoty. Listę organizacji, które korzystały ze wsparcia FS w latach 2017–2023 upublicznił minister Adam Bodnar. Wśród najhojniej wspieranych przez fundusz działań była poprawa bezpieczeństwa na drogach, walka z polonofobią, chrystianofobią i zagrożeniem płynącym ze strony" - informowała Paulina Nowosielska w artykule: "Fundusz Sprawiedliwości, czyli miliony na polonofobię, chrystianofobię i Obchody Narodowego Dnia Życia".