Poseł KO Dariusz Joński powiedział dziś rano na antenie TVN24, że eksperci i ministrowie pracują nad tym, jak naprawić Trybunał Konstytucyjny. “Kiedy przedstawią propozycję, jak to zrobić, zakomunikują o tym liderzy koalicji rządzącej” - dodał.

Przywrócić zaufanie do Trybunału Konstytucyjnego

Joński powiedział, że aby "zbudować państwo prawa i uczciwe państwo", to "Trybunał musi być naprawiony". Według niego w Trybunale nie może być polityków. Zapytany o szczegóły naprawy TK, Joński odparł, że teraz tego nie powie, bo "eksperci i ministrowie nad tym pracują", ale w odpowiedniej chwili zakomunikują o tym liderzy koalicji rządzącej.

"Zależy nam na tym, żeby ludzie po tej zmianie uwierzyli, że jest to takie ciało, które jest potrzebne, które nie jest na telefon, które nie jest na to, żeby chronić swoich kolegów, które (...) ma ogromną wiarygodność" – podkreślił poseł KO.

Joński: Prokurator krajowy powołany nieprawidłowo

Joński był też pytany o uznanie przez ministra sprawiedliwości, że prokurator krajowy pozostaje w stanie spoczynku. Według niego "minister Bodnar nie miał innego wyjścia" bo prokurator krajowy "nieprawnie został powołany", a skoro tak, to "nie mógł dalej pełnić tej funkcji". Dodał, że czeka na audyt nowego prokuratora w sprawie m.in tzw. afery respiratorowej czy afery hejterskiej.

"Wtedy zrozumiemy wszyscy, dlaczego dzisiaj PiS tak gorliwie broni tych prokuratorów i dlaczego broni tego wszystkiego, co zbudował w wymiarze sprawiedliwości"

– powiedział Joński.