Wykluczenia, nienawiść i kłamstwa - to 3 cechy, które charakteryzowały rządy Mateusza Morawieckiego; nie ma on za grosz wiarygodności, mówiąc o "zakończeniu wojny polsko-polskiej" - powiedział szef klubu PSL-TD Krzysztof Paszyk w dyskusji nad expose premiera Morawieckiego.

Paszyk po expose Morawieckiego

W Sejmie po expose wygłoszonym przez premiera Mateusza Morawieckiego odbywa się debata; w imieniu klubu PSL głos zabrał jego lider Krzysztof Paszyk, który zapowiedział, że klub PSL zagłosuje przeciwko wyrażania rządowi Morawieckiego wotum zaufania.

Paszyk przytoczył słowa, które Morawiecki powiedział, gdy po raz pierwszy obejmował tekę premiera w 2018 roku. "Wtedy wybrzmiały następujące słowa: +moim pragnieniem jest, żeby rząd Zjednoczonej Prawicy był rządem zjednoczonej Polski, by rząd i premier służyli całemu krajowi, całej naszej ojczyźnie, każdemu obywatelowi+" - przytoczył.

"Dzisiaj jasno należy stwierdzić, że ani jednego dnia urzędowania pan nie był wierny wyrażonym wtedy słowom. Wykluczenia, nienawiść i kłamstwa - to 3 cechy, które charakteryzowały pana funkcjonowanie. Nie znam grupy społecznej, środowiska zawodowego, czy środowiska politycznego którego pan wielokrotnie nie wykluczał, nie pozbawiał miejsca w przestrzeni publicznej" - mówił szef klubu PiS.

Paszyk o "zakończeniu wojny polsko-polskiej"

Paszyk nawiązał do słów premiera z expose o "zakończeniu wojny polsko-polskiej". "Nie ma pan za grosz wiarygodności. 15 października, po ośmiu latach rządów pana partii Polacy powiedzieli +dość+. Mało tego, nie czuli się bezpiecznie i nie mieli poczucia, że państwo o nich dba. W pandemii zamiast dbać o ochronę zdrowia, parliście do wyborów kopertowych, nie wspominając już o zakupach respiratorów od handlarza bronią" - mówił.

Paszyk o reformie sądownictwa

"Zamiast reformować sądownictwo zdewastowaliście jego niezależność; zamiast pomagać polskim firmom się rozwijać, dołożyliście im obciążeń podatkowych - wszystko wbrew interesowi społecznemu, a dla dobra partii. Partia ponad wszystko - to była dewiza pana rządów" - zwrócił się do premiera.

Paszyk o rolnictwie

Paszyk nawiązał do słów Morawieckiego o rolnictwie. "W imieniu setek tysięcy polskich rolników pytam, gdzie ta awangarda, jeśli chodzi o rolnictwo. Czy tą awangardą nazwać ceny za zboże, które w żniwach obowiązywały na poziomie sprzed 30 lat?" - mówił. "Czy tą awangardą była niemoc jeśli chodzi o napływ zboża i produktów rolno-spożywczych z Ukrainy? Czy tą awangardą zmian w rolnictwie była kwota 1,50 zł za litr mleka oferowana wielu producentom? A może tą awangardą były bezprzetargowe dzierżawy gruntów rolnych dla swoich" - mówił.

Paszyk o przepisach podatkowych

Polityk wskazywał także m.in. na niestabilność przepisów podatkowych oraz, jak ocenił, faworyzowanie sprzyjających PiS samorządom w finansowaniu. "Zdewastowaliście polskie samorządy" - ocenił Paszyk. Zarzucił także rządowi PiS konfliktowanie Polski z Unią Europejską oraz Ukrainą.

"Czas na rząd, który będzie dbał o każdego obywatela i postawi na rozwój, czas na rząd, który przywróci demokratyczne standardy funkcjonowania państwa; rząd, który doceni przedsiębiorczość Polek i Polaków. KP PSL z pełnym przekonaniem zagłosuje przeciwko udzieleniu wotum zaufania premierowi Mateuszowi Morawieckiemu i jego rządowi" - zadeklarował Paszek.