W sobotę na wybranych stacjach diagnostycznych w woj. mazowieckim kierowcy będą mogli po raz ostatni bezpłatnie sprawdzić ustawienie świateł w ramach akcji "Twoje światła - nasze bezpieczeństwo" – poinformowała podkom. Ewelina Stróżka z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu.

Sprawne światła mają wpływ na bezpieczeństwo zarówno kierującego pojazdem, jak i pozostałych uczestników ruchu, szczególnie pieszych. "Jeśli oświetlenie pojazdu jest wadliwe, to w złych warunkach atmosferycznych i przy niedostatecznej widoczności, wzrasta prawdopodobieństwo wypadku drogowego" – zaznaczyła przedstawiciela mazowieckiej "drogówki".

Policjanci wskazują, że sprawne, prawidłowo wyregulowane światła pozwalają kierowcy wcześniej dostrzec przeszkodę bądź pieszego poruszającego się jezdnią lub poboczem. Ma to szczególne znaczenie w warunkach jesienno-zimowych.

W ramach kampanii "Twoje światła - nasze bezpieczeństwo" akcje bezpłatnego sprawdzania świateł na terenie Mazowsza przeprowadzone zostały kilkakrotnie w październiku i listopadzie. Sobota, 9 grudnia, jest ostatnim dniem, w którym kierowcy będą mieli możliwość bezpłatnego sprawdzenia świateł w swoich pojazdach.

Wykaz stacji diagnostycznych z całego kraju biorących udział w kampanii zamieszczony jest na stronie internetowej policja.pl, dlakierowcow.policja.pl, its.waw.pl, na stronach jednostek terenowych policji oraz na stronie yanosik.pl/dobre-swiatla.

Kampania "Twoje światła - nasze bezpieczeństwo" została zainicjowana przez Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji wspólnie z Instytutem Transportu Samochodowego. Partnerami przedsięwzięcia są: Polska Izba Stacji Kontroli Pojazdów, Polski Związek Motorowy, Sieć Badawcza Łukasiewicz - Przemysłowy Instytut Motoryzacji, Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Dekra, sieć stacji Speed Car, Neptis – operator znanego wśród kierowców komunikatora Yanosik oraz firma Screen Network.