Chcemy spotkać się z marszałkiem Sejmu Szymonem Hołownią i rozmawiać o tym, żeby ustawy w sprawie aborcji procedować; jestem przekonana, że dla projektu dekryminalizującego aborcję możemy znaleźć większość - powiedziała PAP w poniedziałek posłanka Lewicy Katarzyna Kotula.

W poniedziałek w południe rozpoczęło się pierwsze posiedzenie Sejmu X kadencji. Przed posiedzeniem wybrane na nową kadencję posłanki Lewicy zapowiedziały, że wraz z początkiem nowej kadencji Sejmu złożą dwa projekty ustaw związane z liberalizacją przepisów aborcyjnych. Pierwszy dotyczy legalnej aborcji do 12. tygodnia ciąży bez podawania przyczyny. Drugi projekt zakłada depenalizację aborcji i pomocy w aborcji.

Katarzyna Kotula pytana przez PAP, czy Lewica planuje przekonywać posłów Trzeciej Drogi do projektów w sprawie aborcji, odparła: "Oczywiście, że tak". "Dekryminalizacja przede wszystkim, bo ten projekt jest dużo łatwiejszy w mojej ocenie do wprowadzenia. Jestem przekonana, że możemy znaleźć dla niego większość" - powiedziała posłanka Lewicy.

Jak dodała, przede wszystkim wśród posłów i posłanek Polski 2050, ale także PSL-u słychać głosy, które mówią o tym, że na takie poparcie "kilka osób mogłoby się zdecydować".

"To znaczy, że możemy znaleźć większość dla ustawy, która natychmiastowo pomogłaby kobietom, pomogłaby ich rodzinom - matkom, koleżankom, babciom, sąsiadkom, ale też pomogłaby lekarzom w takim zakresie, że dawałaby im poczucie bezpieczeństwa, jeśli zdecydują się pomóc kobietom i przerwać ciążę. Lekarze nie mieliby prokuratora stojącego za ich plecami, nie byłoby efektu mrożącego wyroku Trybunału Konstytucyjnego, a w mojej ocenie, efektu mrożącego obecnego przez całe 30 lat" - powiedziała Kotula.

Wyraziła przekonanie, że dla projektu dekryminalizującego aborcję znajdzie się sejmowa większość. "Chcemy spotkać się z marszałkiem Szymonem Hołownią i rozmawiać o tym, żeby te ustawy procedować i żeby jeszcze je konsultować, bo rozumiem, że mogą być jeszcze propozycje jakichś drobnych zmian. Bardzo nam na tym zależy. To zobowiązanie, które złożyliśmy kobietom w kampanii wyborczej, nie tylko jako Lewica, ale też jako przyszła koalicja rządowa i to zobowiązanie trzeba dzisiaj wypełnić" - podkreśliła Kotula.

W świetle obecnych przepisów aborcja legalna jest w dwóch przypadkach - ciąży będącej następstwem gwałtu oraz w wypadku zagrożenia życia lub zdrowia kobiety. Trzecia przesłanka legalności aborcji - gdy badania prenatalne wskazywały na duże prawdopodobieństwo poważnego i nieodwracalnego uszkodzenia płodu - została uznana za niezgodną z konstytucją przez Trybunał Konstytucyjny w październiku 2022 r.