PiS jest gotowy do podjęcia próby utworzenia większości parlamentarnej wokół Zjednoczonej Prawicy. To czy to będzie możliwe zależy od decyzji prezydenta - powiedział we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller.

"Zgodnie z konstytucja prezydent Andrzej Duda ma kompetencje w zakresie desygnowania kandydata na premiera. Decyzję o tym będzie kandydatem prezydent podejmie na bazie rozmów, które odbywają się dziś i jutro" – podkreślił rzecznik rządu.

"Jeżeli pan prezydent zdecyduje się na desygnowanie kandydata na prezydenta z naszego obozu politycznego, to podejmiemy próbę stworzenia rządu większościowego w tej kadencji Sejmu" – oświadczył Müller.

Jak dodał, PiS jest gotowy do podjęcia próby utworzenia większości parlamentarnej wokół Zjednoczonej Prawicy. "To czy to będzie możliwe zależy od decyzji prezydenta, bo jest to warunek formalny żeby rozpocząć tego typu działania" – wskazał.

Podkreślił, że w ramach koalicji KO-Trzecia Droga -Lewica pojawiają się znaczne rozbieżności programowe. "W pierwszym kroku będziemy próbowali zbudować większość parlamentarną, jeśli jej nie zdobędziemy, będzie drugi krok parlamentarny. Jeśli KO-Trzecia Droga-Lewica będą miały większość, to w drugim kroku. Jeśli w pierwszym kroku pan prezydent powierzy nam misję budowania rządu, ugrupowania te będą miały swoją szansę" – zaznaczył Müller.

Ocenił, że bardziej niż dzielenie się stanowiskami Polaków interesują kwestie związane z programem opozycji. "Czy faktycznie będą 30 proc. podwyżki dla nauczycieli i 20 proc. dla budżetówki, czy będzie kwota wolna od podatku w wysokości 60 tys., czy kredyt zero procent. To są rzeczy, które interesują Polaków" – podsumował Piotr Müller.

Na wtorek i środę prezydent Andrzej Duda zaprosił przedstawicieli komitetów wyborczych, które będą miały swoją reprezentację w przyszłym Sejmie na konsultacje. Spotkania odbędą się osobno z każdym z komitetów wyborczych, w kolejności zgodnej z wynikami osiągniętymi przez te komitety w wyborach. Prezydent zapowiedział, że będzie pytał polityków o ich pomysły na inwestycje, gospodarkę, energetykę i obronność oraz o potencjalnych kandydatów na premiera.(PAP)

Autorzy: Grzegorz Janikowski, Daria Al Shehabi

dsk/ par/