Na zabytki wydajemy więcej niż nasi poprzednicy, w najbliższych latach skupimy się na ich rewitalizacji - powiedział we wtorek w Polskim Radiu 24 minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

"Na zabytki, w tym i kościoły, nasi poprzednicy wydawali około 70 mln zł rocznie. Dzisiaj mamy program (...) ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego, który wydaje ponad 200 mln zł i dodatkowo Polskie Ład, który przeznacza na to kilka miliardów złotych. Są to więc nieprawdopodobnie większe kwoty" - powiedział minister.

Podkreślił, ze w Polsce są takie obiekty zabytkowe, które z żadnej dotacji nie skorzystały, zanim do władzy nie doszła Zjednoczona Prawica, a obecnie korzystają, niejednokrotnie trzeci raz z rzędu.

Szef resortu rozwoju i technologii przypomniał, że na wsparciu zabytków bardzo zależy prezesowi Jarosławowi Kaczyńskiemu, który, jak powiedział Buda, "wielokrotnie powtarzał, że odbudowa naszej tkanki, naszych zabytków, to jest kwestia państwowa, bo musimy pokazać państwowość".

Buda podkreślił, że wiele z naszych zabytków zostało zniszczonych, ale te, które zostały zachowane muszą zostać odbudowane.

"Będziemy na to bardzo mocno stawiać w nowym programie Prawa i Sprawiedliwości i w najbliższych latach bardzo mocno skupimy się na rewitalizacji" - powiedział Buda.(PAP)

autor: Łukasz Pawłowski

pif/ dki/