Nasi liderzy: Władysław Kosiniak-Kamysz i Szymon Hołownia nie będą uczestniczyć w marszu organizowanym przez szefa PO Donalda Tuska 16 czerwca w Poznaniu; mają inne plany na ten dzień - podkreślili w rozmowie z PAP politycy obu ugrupowań.

W zeszłym tygodniu lider PO Donald Tusk wezwał mieszkańców Poznania i Wielkopolski na kolejny marsz, który odbędzie się w piątek, 16 czerwca na Placu Wolności w Poznaniu. W niedzielę, 4 czerwca Tusk i Platforma Obywatelska zorganizowali marsz opozycji, który był protestem przeciw obecnym rządom. W marszu tym wzięli udział liderzy wszystkich głównych ugrupowań opozycyjnych - prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, liderzy Lewicy: Włodzimierz Czarzasty i Adrian Zandberg oraz lider Polski 2050 Szymon Hołownia. Liderzy PSL i Polski 2050 nie zabrali jednak głosu.

PAP zapytała polityków Trzeciej Drogi (Polska 2050 i PSL) o to, czy ich przedstawiciele wezmą udział w kolejnym marszu organizowanym przez Tuska, tym razem w Poznaniu.

Poseł PSL Marek Sawicki zwrócił uwagę w rozmowie z PAP, że tego dnia jest posiedzenie Sejmu i posłowie jego ugrupowania będą w Sejmie. "Natomiast czy miejscowi będą (...) nikomu nie nakazujemy i nikomu nie zakazujemy maszerować w wolnej Polsce, w którą stronę chce" - powiedział poseł ludowców.

Dopytywany, czy prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz weźmie udział w tym marszu, Sawicki odparł: "Na 4 czerwca zaprosił nas pan prezydent Andrzej Duda, panu prezydentowi się nie odmawia". "Swoim bezprawiem legislacyjnym spowodował, że poszliśmy na ten marsz, bo przecież jasno mówiliśmy, że na nim nie będziemy. Ale, jak prezydent Andrzej Duda zaprosił, to nie można prezydentowi odmawiać" - podkreślił poseł PSL. "My jesteśmy wobec legalnych władz Rzeczpospolitej też lojalni" - ironizował.

"Jeśli prezydent Andrzej Duda ponownie nas zaprosi na marsz do Poznania, to z pewnością weźmiemy w nim udział" - powiedział Sawicki.

29 maja prezydent Andrzej Duda podpisał - powstałą z inicjatywy PiS - ustawę o powołaniu komisji ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne RP w latach 2007-2022 i zapowiedział, że w trybie kontroli następczej kieruje ją do Trybunału Konstytucyjnego. 30 maja ustawa została opublikowana w Dzienniku Ustaw, a 31 maja weszła w życie. 2 czerwca prezydent poinformował o przygotowaniu projektu nowelizacji tej ustawy i tego dnia projekt trafił do Sejmu.

Poseł Polski 2050 Michał Gramatyka powiedział PAP, że na tym marszu na pewno pojawią się działacze Polski 2050. Dopytywany, czy pojawi się na nim lider ugrupowania Szymon Hołownia, Gramatyka powiedział: "Nie, nie sądzę, ma inne plany na ten piątek". (PAP)

autor: Edyta Roś

ero/ tgo/