Po serii ataków na polskie portale odnotowaliśmy nieudaną próbę zablokowania Profilu Zaufanego ruchem z zagranicy - podkreślił minister cyfryzacji Janusz Cieszyński.

"Po serii ataków na polskie portale odnotowaliśmy nieudaną próbę zablokowania Profilu Zaufanego ruchem z zagranicy. Zespół @CYFRA_GOV_PL na bieżąco monitoruje dostępność systemów państwowych" - napisał w czwartek na Twitterze minister cyfryzacji Janusz Cieszyński.

W czwartek rano doszło do ataku najprawdopodobniej rosyjskich grup hakerskich m.in. na strony polskich portali informacyjnych. Hakerzy mieli zaatakować strony: polityka.pl, niezalezna.pl, ceneo.pl, wyborcza.pl, rp.pl, se.pl, wpolityce.pl, wprost.pl, a także login.gremimedia.pl i login.wyborcza.pl. Niektóre z portali informowały o chwilowych trudnościach z wejściem na strony.

"Trwa atak hakerski typu DDoS na stronę wPolityce_pl, skutkujący chwilowymi problemami z odbiorem strony. Według informacji uzyskanych z @CYFRA_GOV_PL za atakiem stoją rosyjskie grupy hakerskie. Atakowane są także inne polskie portale. Pracujemy nad rozwiązaniem problemów" - informował w czwartek na Twitterze portal wPolityce.pl.

Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa - Państwowy Instytut Badawczy odnosząc się do ataku na polskie portale poinformowała, że informacje o atakach DDoS na poszczególne strony internetowe należące do mediów otrzymała niezwłocznie po wystąpieniu tych incydentów. "Przekazaliśmy je do administratorów zaatakowanych witryn. W związku z tym, że strony, które zostały zhakowane, nie należą do administracji publicznej, nie możemy udzielać opinii publicznej szerszych informacji" - przekazała NASK.

Dodała, że ataki przygotowywane przez grupy hakerskie są bezpośrednio związane z atakiem Rosji na Ukrainę. "Zapewniamy, że wyspecjalizowane jednostki reagowania w zakresie cyberbezpieczeństwa z CERT są w kontakcie z administratorami zaatakowanych witryn i dokładają wszelkich starań, żeby przywrócić właścicielom pełną kontrolę nad ich witrynami" - napisała.

CERT Polska to pierwszy powstały w Polsce zespół reagowania na incydenty, jeden z trzech CSIRT-ów (z ang. Computer Security Incident Response Team) poziomu krajowego, odpowiedzialny m.in. za ochronę polskiej cyberprzestrzeni przed zagrożeniami i udział w międzynarodowych projektach naukowo-badawczych.

Do ataków wcześniej odnieśli się pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn oraz pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński. Zdaniem Żaryna wiele wskazuje na to, że "sposób działania (hakerów) odpowiada temu co próbują robić przeciwko Polsce Rosjanie, tzn. wykorzystywać narzędzia cybernetyczne do siania chaosu i do osiągania pewnych celów informacyjnych przeciwko Polsce". (PAP)

autor: Bartłomiej Figaj

bf/ mark/