Lewica ma plan na bezpieczne państwo w internecie; chcemy utworzyć agencję cyberbezpieczeństwa, która będzie "cybertarczą" dla indywidualnych odbiorców i instytucji państwowych - powiedział w piątek szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski.

W Warszawie trwa konwencja programowa Lewicy dotycząca obronności i bezpieczeństwa pod hasłem "Bezpieczeństwo i Współpraca". Konferencja odbywa się w rocznicę rosyjskiej agresji na Ukrainę.

"Ten kto ma zasady wygra, Ukraina wygra z Rosją, a opozycja wygra z PiS-em" - podkreślił, otwierając spotkanie, współprzewodniczący Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty.

Szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski podkreślił, że wojna trwa nie tylko na konwencjonalnej linii frontu, ale także w sieci internetowej. "Cyberprzestrzeń w XXI wieku stałą się równoważnym polem walki, które dotyczy ochrony zdrowia, administracji, gospodarki, każdej sfery życia w każdym miejscu na świecie. Przez blisko 8 lat PiS traktował cyberprzestrzeń po macoszemu. Dużo zapowiadało a mało realizowało" - ocenił Gawkowski.

Zapewnił, że "Lewica ma plan, jak ma wyglądać bezpieczna cyberprzestrzeń, bezpieczne państwo w intrenecie, cyfrowa twierdza". "Po pierwsze chcemy utworzyć agencję cyberbezpieczeństwa. Miejsc, które będzie centrum zarzadzania i przeciwdziałania cybernetycznym wrogom. Agencja cyberbezpieczeństwa ma koordynować pracę wszystkich polskich służb w zakresie cyberświata i cyberprzestrzeni" - zapowiedział polityk.

Jak podkreślił, agencja cyberbezpieczeństwa ma stanowić "cybertarczę" zarówno dla indywidualnych odbiorców jak i instytucji państwa. (PAP)

autorzy: Mateusz Mikowski, Jan Olendzki

mm/ jko/ par/