Jestem przekonany, że przekazanie przez Polskę czołgów Leopard na Ukrainę nastąpi w perspektywie kilku tygodni - powiedział w czwartek wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz.

Wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz pytany był w czwartek w Radiu Plus, kiedy na Ukrainę trafią Leopardy znajdujące się na wyposażeniu polskiej armii.

Wiceminister podkreślił, że Polska jest przygotowana przekazać Ukrainie jedną kompanię Leopardów, 14 sztuk. Przypomniał zapowiedź szefa MON ministra Mariusza Błaszczaka, że po podjęciu decyzji przez inne państwa w sprawie przekazania czołgów, bez zwłoki przystąpimy do szkolenia Ukraińców na tym sprzęcie.

"Jak tylko (Ukraińcy) przejdą szkolenia, będziemy gotowi do tego, aby przekazać ten sprzęt stronie ukraińskiej" - powiedział wiceminister Skurkiewicz. "Jestem przekonany, że jest to perspektywa kilku tygodni" - doprecyzował.

Wiceszef MON podkreślił, że Polska bardzo intensywnie tworzy koalicję państw w sprawie czołgów i przypomniał, że obecnie w Europie jest ponad 2 tys. Leopardów, które są wykorzystywane przez kilkanaście państw. "Szacujemy, że w pierwszym etapie uda nam się zebrać przynajmniej brygadę, około 100 sztuk Leopardów, która będziemy mogli wspólnie przekazać stronie ukraińskiej" - powiedział.

(PAP)

Autor: Daria Kania

dka/ ann/