Sejm odrzucił w piątek wniosek o uzupełnienie porządku obrad o informację Prezesa Rady Ministrów na temat postępu w spełnianiu tzw. kamieni milowych wymaganych do uruchomienia środków z Krajowego Planu Odbudowy dla Polski. Za wnioskiem głosowało 211 posłów, przeciw - 228.

W piątkowym głosowaniu posłowie odrzucili wniosek koła Polska 2050 o "uzupełnienie porządku dziennego o punkt: Informacja Prezesa Rady Ministrów na temat postępu w spełnianiu kamieni milowych wymaganych do uruchomienia środków z Krajowego Planu Odbudowy dla Polski, ze szczególnym uwzględnieniem wypowiedzi europosła Bogdana Rzońcy na posiedzeniu Komisji Budżetowej Parlamentu Europejskiego w dniu 12 września 2022 r. dot. procedury wyjścia z Funduszu Odbudowy przez rząd PiS".

Chodzi o wypowiedź europosła PiS, w której - jak relacjonował we wrześniu serwis "Fakty" stacji TVN 24 - pytał, jaka jest procedura rezygnacji z uczestniczenia w unijnym funduszu odbudowy. "W Polsce rozpoczynają się rozmowy o alternatywnych rozwiązaniach" - cytuje Rzońcę TVN24.

Sejm nie zgodził się na uzupełnienie porządku obrad o wypowiedź premiera. Wniosek odrzucono większością 228 głosów PiS, Polskich Spraw oraz dwóch posłów niezależnych; za wnioskiem głosowało 211 posłów z Koalicji Obywatelskiej, Lewicy, Koalicji Polskiej/PSL, Konfederacji, Polski 2050, Porozumienia, a także kół Kukiz'15 i PPS oraz 3 posłów niezależnych. Nikt się nie wstrzymał, w głosowaniu nie wzięło udziału 21 posłów.(PAP)

autor: Mikołaj Małecki

mml/ itm/