Premier Mateusz Morawiecki powołał na stanowisko Głównego Inspektora Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych Przemysława Rzodkiewicza - poinformowało w środę ministerstwo rolnictwa.

Akt powołania przekazał Rzodkiewiczowi w gmachu MRiRW wicepremier Henryk Kowalczyk.

Przemysław Rzodkiewicz z wykształcenia jest doktorem nauk medycznych oraz magistrem farmacji. Jest absolwentem Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Ukończył też studia podyplomowe z zakresu rolnictwa w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego oraz MBA w Szkole Głównej Handlowej.

W latach 2021 - 2022 pełnił funkcję Mazowieckiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego oraz Dyrektora Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Warszawie. Wcześniej sprawował w tym samym urzędzie funkcję zastępcy. Pracował też w Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

JHARS - to jedna z instytucji czuwających nad szeroko rozumianym bezpieczeństwem żywności, jest to jednostką administracji rządowej, podległa ministrowi rolnictwa.

Sprawuje nadzór nad jakością handlową artykułów rolno-spożywczych w produkcji i obrocie, w tym wywożonych i sprowadzanych z zagranicy. Chroni interesy ekonomiczne konsumentów poprzez wykrywanie artykułów rolno-spożywczych o niewłaściwej jakości, w tym zafałszowanych, zapobiega nieuczciwej konkurencji oraz zapewnienie żywności odpowiedniej jakości. (PAP)

awy/ drag/