W piątek, 11 listopada, w dniu Narodowego Święta Niepodległości w całym kraju będą odbywały się uroczystości dla uczczenia 104. rocznicy wyzwolenia Polski spod jarzma zaborców. Nie zabraknie atrakcji dla rodzin. Zaplanowane są liczne festyny, przemarsze, koncerty, a także imprezy biegowe.

Warszawa. Główne uroczystości z udziałem najwyższych władz państwowych rozpoczną się w południe przed Grobem Nieznanego Żołnierza, gdzie odbędzie się uroczysta odprawa wart, złożenie wieńców pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz koncert pieśni patriotycznych. Następnie obchody przeniosą się na Krakowskie Przedmieście, gdzie staną trzy sceny. Odbędą się na nich koncerty, debaty i animacje oraz spektakle dla dzieci. W Świątyni Opatrzności Bożej o godz. 10 i 12 zostaną odprawione Msze Święte w intencji Ojczyzny. O godz. 14 z Ronda Dmowskiego ruszy Marsz Niepodległości. Przejdzie Alejami Jerozolimskimi, Mostem Poniatowskiego na błonia Stadionu Narodowego.

Śląskie. W Katowicach wojewódzkie obchody Święta Niepodległości - złożenie kwiatów przy Pomniku Powstańców Śląskich, w Archikatedrze Chrystusa Króla odbędzie się msza w intencji Ojczyzny. Wczesnym popołudniem na Stadionie Śląskim w Chorzowie zaplanowano m.in. atrakcje dla dzieci i wielką wystawę militariów. Po raz pierwszy w Katowicach odbędzie się Bieg Niepodległości im. Dziewięciu z Wujka. Biegacze uczczą pamięć o górnikach zastrzelonych przez ZOMO 16 grudnia 1981 r. W Częstochowie mieszkańcy zostali zaproszeni do zrobienia wspólnego biało-czerwonego zdjęcia na Placu Biegańskiego.

Pomorskie. O godz. 9.30 nastąpi podniesienie flagi państwowej na znajdującym się na Górze Gradowej najwyższym maszcie w Gdańsku. O 10.30 Parada Niepodległości - przemarsz przez całe centrum miasta. W Gdyni o godz. 9 Bieg Niepodległości. Godzinę później - msza święta w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. O godz. 12 gdyńska parada, która zakończy się przed pomnikiem Polski Morskiej; tam - oficjalne uroczystości z wojskową asystą honorową. Parada niepodległości odbędzie się też w Sopocie. Wieczorem msza święta w kościele św. Jerzego i przemarsz pod pomnik Martyrologii Polskich Mieszkańców Sopotu.

Małopolskie. Obchody w Krakowie rozpocznie o godz. 10 msza na Wawelu. Po mszy nastąpi złożenie kwiatów przed krzyżem katyńskim. Stamtąd kawalerzyści poprowadzą pochód traktem królewskim na plac Jana Matejki, gdzie o godz. 12 nastąpi wspólne odśpiewanie hymnu narodowego. Defiladę służb mundurowych na pl. Matejki rozpocznie przelot samolotów wojskowych. Tę część obchodów zakończy poczęstunek, skosztować będzie można m.in. grochówki.

Dolny Śląsk. Wojewódzkie obchody Narodowego Święta Niepodległości odbędą się w tym roku w Lubaniu. Uroczysty apel, poprzedzony mszą św., odbędzie się w piątek przed południem na placu Feliksa Netza. Następnie w rynku pokaz sprzętu wojskowego. Z kolei we Wrocławiu odbędzie się, jak co roku, Radosna Parada Niepodległości; zaplanowano też koncerty i wydarzenia sportowe.

Łódzkie. Obchody rozpoczną się o godz. 10 mszą świętą w intencji ojczyzny w bazylice archikatedralnej. Po eucharystii zaplanowano oficjalne uroczystości przed płytą Grobu Nieznanego Żołnierza. O godz. 11 na Rynku Włókniarek Łódzkich w Manufakturze rozpocznie się Piknik Niepodległościowy, w tym wspólne odśpiewanie hymnu. Będzie też można zobaczyć z bliska pojazdy wojskowe i militaria, obejrzeć wystawy historyczne i pokazy rekonstruktorów.

Lubelskie. Świąteczny dzień w Lublinie rozpocznie się uroczystym posiedzeniem Rady Miasta w Trybunale Koronnym. Po mszy św. w intencji Ojczyzny w Archikatedrze Lubelskiej, uczestnicy obchodów przejdą na Plac Litewski, gdzie zaplanowano główne wydarzenia. Podczas uroczystego apelu o 11.30 nastąpi odśpiewanie hymnu narodowego i podniesienie flagi państwowej na maszt. Po apelu pamięci, salwie honorowej i salucie armatnim, uczestnicy obchodów złożą kwiaty pod pomnikami Nieznanego Żołnierza i Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Kujawsko-Pomorskie. W Bydgoszczy msza święta w intencji ojczyzny. Po niej odbędzie się uroczystość patriotyczna na pl. Wolności. W Toruniu zaplanowano mszę w kościele garnizonowym. Władze samorządowe, a także lokalni politycy, wezmą później udział w złożeniu kwiatów przed obeliskiem ku czci poległych w latach 1918-1923, przy pomniku gen. Józefa Hallera i marszałka Józefa Piłsudskiego. W Przysieku k. Torunia odbędzie się jarmark kulinarny "Kujawsko-pomorska gęsina na świętego Marcina", który przyciąga tysiące osób z regionu i z Polski.

Zachodniopomorskie. Wojewódzkie obchody zainauguruje o godz. 10 msza św. w intencji ojczyzny w Bazylice Archikatedralnej pw. św. Jakuba Apostoła w Szczecinie. Na godz. 11.30 zaplanowano przemarsz wraz z orkiestrą wojskową sprzed bazyliki na Wały Chrobrego. Tam w południe przed Zachodniopomorskim Urzędem Wojewódzkim odśpiewaniem hymnu w ramach akcji "Niepodległa do hymnu" rozpoczną się uroczystości państwowe. Następnie wręczone zostaną medale i odznaczenia, po czym nastąpi meldunek pododdziałów i Apel Pamięci oraz defilada wojska i służb mundurowych. Uroczystości będzie towarzyszył pokaz sprzętu wojskowego i służb mundurowych, a także strefy edukacyjne.

Podkarpackie. Obchody rozpoczną się mszą św. w Kościele Farnym. Następnie uczestnicy uroczystości przejdą pod pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego na Placu Farnym, gdzie nastąpi m.in. złożenie meldunku dowódcy Garnizonu Rzeszów, odegrany zostanie też hymn Polski. Po przemówieniach m.in. wojewody, marszałka województwa oraz prezydenta Rzeszowa odbędzie się defilada wojskowa. Natomiast o godzinie 11.11 z rzeszowskiego Rynku wystartują biegacze 10. PKO Biegu Niepodległościowego. Ulicami Rzeszowa pobiegnie ponad 1,8 tys. uczestników imprezy.

Lubuskie. Wojewódzkie obchody Narodowego Święta Niepodległości odbędą się w Gorzowie Wielkopolskim. Po mszy świętej w intencji ojczyzny zaplanowano uroczysty apel na Starym Rynku i ślubowanie kadetów. Gorzowian czeka m.in. wspólne tańczenie poloneza, piknik patriotyczny, a w Filharmonii Gorzowskiej - Koncert Niepodległościowy. W Zielonej Górze miejskie obchody rozpocznie złożenie wiązanek kwiatów przed tablicą pamięci Pro memoria więźniom politycznym i ofiarom represji komunistycznych przy Areszcie Śledczym. W planach msza święta w intencji ojczyzny i uroczyste zgromadzenie. Na placu Teatralnym pokaz sprzętu wojskowego z żołnierską grochówką.

Warmińsko-Mazurskie. Wojewódzkie obchody rozpoczną się mszą św. w intencji Ojczyzny w olsztyńskiej bazylice konkatedralnej św. Jakuba. Stamtąd uczestnicy przejdą pod Pomnik Wolności Ojczyzny, gdzie o godz. 12.40 odbędzie się Niepodległościowy Apel Pamięci z udziałem władz miasta i województwa. Uroczystościom na pl. Solidarności będzie towarzyszyć pokaz sprzętu wojska i służb mundurowych.

Podlaskie. Główne oficjalne podlaskie uroczystości, współorganizowane przez władze państwowe i samorządowe, odbędą się wczesnym popołudniem przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego w Białymstoku. Zaplanowano też m.in. nabożeństwa różnych wyznań, co jest tradycją w tym wielokulturowym i wielowyznaniowym regionie. Władze miasta będą rozdawać kokardy narodowe, lizaki i w ten sposób zachęcać do radosnego świętowania z niepodległości. Zainteresowani innym spędzaniem tego święta mogą wziąć udział w imprezie "Biegnę dla Niepodległej", spróbować grochówki czy zwiedzić miejskie Muzeum Wojska. Wieczorem w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku odbędzie się koncert "Dziękujemy za ochronę granicy RP", organizowany przez MON.

Opolskie. W stolicy województwa opolskiego odbędzie się rodzinny Piknik Niepodległościowy, którego uczestnicy będą mogli obejrzeć inscenizację z udziałem Józefa Piłsudskiego i ułanów, wziąć udział w nauce kotylionów czy obejrzeć tańce narodowe w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca "Opole". Zaplanowano także wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. W trakcie uroczystej sesji Rady Miasta, zostanie nadany tytuł Honorowego Obywatela Miasta Opole. W Brzegu, na Zamku Piastów Śląskich, w obecności kompanii honorowej Wojska Polskiego, odbędą się uroczystości z udziałem wiceministra obrony Marcina Ociepy.

Świętokrzyskie. Ponad 30-metrowa biało-czerwona flaga zawiśnie na ścianie Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego z okazji Święta Niepodległości. W ramach wojewódzkich uroczystości, które odbędą się w Kielcach zaplanowano m.in. wspólne śpiewanie hymnu, bieg niepodległości oraz pokaz musztry paradnej. Główna część wojewódzkich obchodów listopadowego święta rozpocznie się o godz. 11 mszą świętą w intencji ojczyzny w bazylice katedralnej w Kielcach. Po godz. 17 odbędzie się ponadto Polsko-Ukraińskie Spotkanie Chóralne "Zgodnym chórem z Ukrainą". Godzinę później w sali widowiskowej Wojewódzkiego Domu Kultury rozpocznie się koncert "Wyśpiewać Niepodległość". W Biurze Wystaw Artystycznych otwarta zostanie wystawa fotografii Krzysztofa Zająca "Biało-czerwona", odnosząca się do symbolicznej wymowy polskiej flagi narodowej.

Wielkopolskie. Wojewódzkie obchody Narodowego Święta Niepodległości odbywać się będą w tym roku w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych przy ul. Wojska Polskiego w Poznaniu. W trakcie obchodów zaplanowano m.in. defiladę pododdziałów, grup rekonstrukcyjnych oraz koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych. Po południu ruszy część piknikowa, w ramach której zaprezentują się jednostki wojskowe, jednostki administracji zespolonej i niezespolonej oraz grupy rekonstrukcyjne. Po raz pierwszy przez Poznań przejdzie też marsz niepodległości. Wydarzenie rozpocznie się w piątek po południu na Rynku Wildeckim, zakończy pod Poznańskimi Krzyżami.

Kalisz. Ulicami miasta przejdzie I Kaliski Marsz Niepodległości. Główne uroczystości odbędą się zgodnie z ceremoniałem wojskowym. Udział w marszu zapowiedziały pododdziały 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej, uczniowie klas mundurowych i studenci Szkoły Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości. W katedrze zaplanowano mszę w intencji ojczyzny, o godz. 15 Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej przeprowadzi grę miejską. Odbędzie się także wiele wydarzeń towarzyszących, np. spływ rzeką Prosną, rowerowy rajd niepodległości, marsz nordic walking.

Koszalin. Miejskie obchody Narodowego Święta Niepodległości z udziałem przedstawicieli m.in. samorządu, wojska i kombatantów rozpoczną się o godz. 10 mszą świętą w katedrze, a także nabożeństwem ekumenicznym w kościele ewangelicko-metodystycznym w intencji ojczyzny. Sprzed katedry ruszy marsz do pl. Zwycięstwa, gdzie przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego planowany jest uroczysty apel. W Centrum Kultury 105 o godz. 17 zaplanowano wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. Godzinę później zapłoną "Ptaki" - rzeźba autorstwa Władysława Hasiora, usytuowana przy Politechnice Koszalińskiej.

Podbeskidzie. W Cieszynie w intencji niepodległej Ojczyzny będą modlili się katolicy i luteranie podczas nabożeństwa ekumenicznego w największej w Polsce świątyni ewangelickiej - kościele Jezusowym. W Bielsku-Białej pochód z kościoła św. Maksymiliana Kolbego, gdzie odprawiona zostanie msza, na Cmentarz Wojska Polskiego. Tam apel pamięci z udziałem kompani honorowej 18. Batalionu Powietrznodesantowego.

Radom. W piątek w południe w radomskiej katedrze odprawiona zostanie msza święta, a po niej nastąpi przemarsz przed Pomnik Czynu Legionów, gdzie odbędą się oficjalne uroczystości z udziałem parlamentarzystów, przedstawicieli władz samorządowych, służb mundurowych, przedstawicieli organizacji społecznych i kombatanckich oraz uczniów radomskich szkół. Na 11 listopada zaplanowano także Bieg Niepodległościowy organizowany przez stowarzyszenie "Biegiem Radom".(PAP)