Paliwo jedynie z maksymalnym VAT, w przypadku gazu i nawozów stawka może być obniżona, ale nie zerowa - takie są oczekiwania Brukseli w stosunku do kształtu Tarczy Antyinflacyjnej.

Potwierdziły się nasze poniedziałkowe doniesienia, że Tarcza Antyinflacyjna w obecnej formie musi zniknąć, a powodem jest nie tylko sytuacja budżetowa, lecz wymogi stawiane przez Komisję Europejską (KE).

Z wyjaśnień, jakie uzyskaliśmy w Brukseli, widać, jakie są warunki brzegowe KE. - Obecne ramy prawne nie pozwalają na zastosowanie zerowej stawki VAT na gaz ziemny i nawozy. Ponadto paliwa silnikowe nie mogą korzystać z żadnej obniżonej stawki VAT, nawet tymczasowo - zwraca nam uwagę urzędnik Komisji Europejskiej. Z tego wynika, że stawka na gaz i nawozy niekoniecznie musi być maksymalna. Prawo unijne wskazuje, że stawka VAT w przypadku gazu, elektryczności i ciepła systemowego nie może być niższa niż 5 proc. Z kolei w przypadku paliw jedyną dopuszczalną opcją jest stawka 23 proc. To, co możemy utrzymać, to zerowy VAT na żywność - to bowiem efekt kwietniowych zmian w dyrektywie, zatwierdzonych przez kraje członkowskie.

Więcej w jutrzejszym „Dzienniku Gazecie Prawnej”.