Podczas szczytu Unii Europejskiej polski rząd będzie podnosił postulaty wprowadzenia maksymalnej ceny gazu oraz zamrożenia systemu ETS - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller na czwartkowej konferencji prasowej.

Rzecznik rządu Piotr Müller został zapytany na czwartkowej konferencji prasowej z rzecznikiem PiS Radosławem Foglem o rozpoczynający się w czwartek szczyt UE i kwestie, które podczas szczytu chce poruszyć strona polska.

"Od wielu miesięcy, a przede wszystkim po wybuchu wojny na terenie Ukrainy podnosiliśmy kwestie dotyczące mechanizmów unijnych, które powodują wyższe ceny energii elektrycznej w Europie, chociażby związanych z mechanizmem ETS" - powiedział Müller.

"Ten postulat dotyczący mrożenia poziomu opłat za emisję nadal jest w agendzie polskiej dyplomacji i ten temat będzie stale podnoszony i będą wnioski kontynuowane w tym zakresie, jeśli chodzi o Radę Europejską" - mówił.

Będzie też dyskutowany, jak stwierdził, pakiet energetyczny dotyczący "maksymalnej ceny gazu". Mechanizm ten, zdaniem rzecznika, "również mógłby doprowadzić do tego, że importowany gaz ze strony rosyjskiej nie będzie negatywnie wpływał na cały rynek energetyczny w Europie". "A więc te dwa postulaty: cena maksymalna gazu oraz zamrożenie systemu ETS będą podnoszone w Brukseli" - podkreślił Müller.

W czwartek i piątek premier Mateusz Morawiecki weźmie udział w formalnym posiedzeniu Rady Europejskiej poświęconym sytuacji na rynku energetycznym; przywódcy UE odniosą się też do rosyjskiej agresji na Ukrainę, w tym do ataków rakietowych Rosji na ludność cywilną - przekazała kancelaria premiera.

System ETS to system handlu prawami do emisji CO2. (PAP)

autor: Piotr Śmiłowicz