Podczas poniedziałkowego posiedzenia Polsko-Niemieckiej Rady Ochrony Środowiska zostaną przedstawione wyniki badań mających ustalić przyczyny śnięcia ryb w Odrze - zapowiedziała w poniedziałek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa przed posiedzeniem tej rady.

W poniedziałek w niemieckiej miejscowości Bad Saarow pod Berlinem odbyła się konferencja prasowa poprzedzająca posiedzenie Polsko-Niemieckiej Rady Ochrony Środowiska. Uczestnicząca w wydarzeniu minister Moskwa poinformowała, że w związku z sytuacją na Odrze prowadzone są obecnie szerokie badania ryb i małż.

"Dzisiaj w trakcie spotkania przedstawimy wyniki tych badań, ale też dalsze plany dotyczące szerokiego wyjaśniania przyczyn powstawania śnięcia ryb w konkretnych miejscach" - zapowiedziała szefowa MKiŚ.

Minister powiedziała też, że wyniki badań wody z Odry zostały potwierdzone i zobiektywizowane w laboratoriach w Czechach i Holandii, a w tym tygodniu powinniśmy poznać jeszcze wyniki badań przeprowadzonych w laboratorium w Wielkiej Brytanii.

Anna Moskwa dodała, że przyszedł czas na pełne plany odbudowy zasobów w Odrze. "To jest naszym priorytetem" - zapewniła. Dodała, że Instytut Rybactwa Śródlądowego w Polsce zabezpieczył materiał dotyczący wszystkich ryb obecnych w Odrze.

"Pozwoli to przywrócić w Odrze ten sam skład gatunków, ale jednocześnie przywrócić życie w takim kształcie, w jakim w rzece było. Jednocześnie dotychczasowy monitoring wody spełniający wszystkie wymogi dyrektywy wodnej i innych wymogów europejskich będzie uzupełniony o całodobowy stały monitoring kluczowych elementów z inteligentnym systemem informowania na polskich rzekach" - poinformowała.

Minister Moskwa poinformowała też, że podczas poniedziałkowego spotkania prowadzone będą też rozmowy o umowie przeciwpowodziowej z 2015 r., która obowiązuje pomiędzy Polską a Niemcami zarówno w zakresie planów inwestycyjnych, jak i modernizacyjnych na Odrze.

Dodała, że strona polska jest bardzo zainteresowana dalszymi planami strony niemieckiej co do zabezpieczenia przed powodzią i wezbraniami rzeki, zarówno po stronie polskiej, jak i niemieckiej. "Niewątpliwie bezpieczeństwo naszych obywateli jest naszym priorytetem" - powiedziała.

Przekazała też, że na poniedziałkowym spotkaniu zostaną przedstawione aspekty środowiskowe kluczowych inwestycji, które są realizowane w obszarze transgranicznym, chodzi m.in. o terminal kontenerowy Szczecin-Świnoujście i program jądrowy.

"Tematem naszego spotkania będą też zaległe sprawy związane z przemieszczaniem odpadów. Niewątpliwie w tych wszystkich obszarach będziemy analizować, czy ten poziom współpracy roboczej jest wystarczający, czy też powinniśmy wznowić formaty, które powinny funkcjonować" - powiedziała.

Obecna na konferencji minister środowiska Niemiec Steffi Lemke poinformowała o zaniepokojeniu RFN tym, że doszło do katastrofy w Odrze. Stwierdziła, że musimy usprawnić plany alarmowe, ale też zastanowić się, jakie kroki podjąć, aby naprawić ekosystem rzeki.

"Posiedzenie Polsko-Niemieckiej Rady Ochrony Środowiska zaplanowane było już od dłuższego czasu, ale ze względu na aktualną sytuację na Odrze, ze względu na tę katastrofę, mamy do czynienia ze szczególnie aktualnym tematem" – powiedziała Lemke.

Jak dodała, wraz z polską minister klimatu i środowiska Anną Moskwą ustaliły, że w sprawie Odry obie strony muszą ze sobą ściślej współpracować. Przekazała, że została powołana grupa ekspertów, która "już się spotykała i która spotka się również w tym tygodniu".

Od końca lipca obserwowany był pomór ryb w Odrze na odcinku od Oławy w dół rzeki; martwe ryby zaobserwowano również m.in. w okolicach Wrocławia. Zakaz wstępu do Odry został wprowadzony w trzech województwach: zachodniopomorskim, lubuskim i dolnośląskim.

autor: Łukasz Pawłowski