Chcielibyśmy, żeby na posiedzeniu Sejmu w tym tygodniu odbyło się głosowanie wniosku o powołanie Adama Glapińskiego na drugą kadencję prezesa NBP - mówił we wtorek wicemarszałek Sejmu, szef klubu PiS Ryszard Terlecki.

Zaplanowane na dwa dni posiedzenie Sejmu rozpocznie się w środę.

Terlecki zapytany w Radiu Plus czy w tym tygodniu dojdzie do głosowania ws. powołania Glapińskiego na drugą kadencję prezesa Narodowego Banku Polskiego, odpowiedział: "Chcielibyśmy żeby doszło". Dodał, że w środę zbiorą się Prezydium Sejmu i Konwent Seniorów i zatwierdzony zostanie plan posiedzenia na środę i czwartek. "I chcielibyśmy oczywiście na tym posiedzeniu przegłosować prezesa NBP" - powiedział szef klubu PiS.

Dopytywany czy jest pewny, że jest większość dla kandydatury Glapińskiego, Terlecki powiedział, że "generalnie jest". "Dlatego że w każdej sprawie, na której nam tak naprawdę zależy, to jednak większość bezpieczną mamy" - dodał.

Przyznał, że "czasem rzeczywiście zdarzają się jakieś wpadki, ktoś się pomyli przy głosowaniu, ktoś nie dojedzie". "Zdarzało się już parę razy w drobnych sprawach, że przegraliśmy głosowanie, ale to bynajmniej nie znaczy, że tracimy większość" - powiedział Terlecki.

Kadencja Glapińskiego jako prezesa NBP upływa w czerwcu br.

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych przed dwoma tygodniami pozytywnie oceniła wniosek prezydenta Andrzeja Dudy ws. powołania Adama Glapińskiego na drugą kadencję prezesa NBP. Wniosek musi jeszcze zostać zaakceptowany przez Sejm w głosowaniu. Szef banku centralnego jest powoływany przez Sejm na wniosek prezydenta RP na 6 lat. Prezydent złożył wniosek w styczniu. (PAP)

autor: Rafał Białkowski