Działania podejmowane przez wspólnotę międzynarodową wobec agresji Rosji na Ukrainę znajdą się wśród tematów czwartkowego spotkania premiera Mateusza Morawieckiego z szefem gruzińskiego rządu Iraklim Garibaszwilim. W obecności premierów odsłonięty zostanie też pomnik prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Spotkanie premierów odbędzie się w Batumi, przed południem czasu polskiego. Następnie dołączą do nich towarzyszące im delegacje, a około południa zaplanowano spotkanie szefów rządów z mediami.

"Szef polskiego rządu będzie rozmawiał o włączeniu się Gruzji we wdrażanie szerokiego pakietu sankcji nałożonych na Rosję. Poruszone zostaną także implikacje sankcji gospodarczych dla państw, które potępiają rosyjską agresję oraz obecna sytuacja migracyjna" - przekazał rzecznik rządu Piotr Müller.

Jak dodał, premierzy omówią też wyzwania związane z euroatlantyckimi aspiracjami Gruzji, a w szczególności ze złożonym niedawno wnioskiem o członkostwo w Unii Europejskiej. "Wniosek złożyła również Ukraina, która także chce dołączyć do europejskiej wspólnoty" - zauważył Müller.

Rzecznik rządu zwrócił uwagę, że premier Morawiecki od wielu dni prowadzi działania dyplomatyczne na wielu płaszczyznach. "Wszystkie łączy chęć zapewniania jak największego i jak najbardziej skutecznego wsparcia dla Ukrainy i Ukraińców. O tym także szef polskiego rządu dyskutował z premierem i prezydentem Ukrainy podczas niedawnej wizyty w Kijowie" - wskazał.

Podczas wizyty w Batumi, w obecności premierów obu krajów zostanie też odsłonięty pomnik prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który 2008 r. wsparł Gruzję w czasie rosyjskiej inwazji. "Będzie to już drugi pomnik prezydenta Lecha Kaczyńskiego w tym kraju. Pierwszy wzniesiono w Tbilisi" - przypomniał Müller. (PAP)

autor: Rafał Białkowski