Cztery osoby zostały poszkodowane, w tym dwie są w stanie ciężkim po wypadku, do którego doszło w czwartek rano na placu budowy przy ul. Domagały w Krakowie. Z powodu silnego wiatru przewrócił się tam 30-metrowy żuraw wieżowy.

Zgodnie z informacjami przekazanymi PAP przez rzecznika prasowego małopolskiej straży pożarnej Sebastiana Woźniaka, żuraw budowlany przewrócił się na placu budowy przy ul. Domagały w Krakowie, gdzie powstaje pięciokondygnacyjny budynek wielorodzinny. 30-metrowy żuraw częściowo oparł się o nowo budowany blok.

W wyniku wypadku poszkodowane zostały cztery osoby, w tym stan dwóch jest ciężki. Wszyscy to pracownicy budowy. Osoby te zostały zabrane do szpitala przez pogotowie lub śmigłowiec lotniczego pogotowia ratunkowego.

"Na miejscu trwają czynności ratowniczo-zabezpieczające. Powiadomiono nadzór budowlany, Państwową Inspekcję Pracy i prokuraturę. Będą oględziny, ustalone zostaną dokładne przyczyn katastrofy" - poinformowała PAP policja.

Na terenie całego kraju obowiązuje ostrzeżenie przed silnym wiatrem, w Małopolsce do północy obowiązuje drugi stopień ostrzeżenia. Według IMGW na terenie województwa wiatr miejscami może przekraczać 100 km/h. Od rana straż pożarna otrzymuje coraz więcej zgłoszeń.

W czwartek wczesnym ranem odnotowano 21 interwencji, podczas gdy z upływem godzin (do godz. 10) liczba ta przekroczyła 220. Straż apeluje o rozwagę, ostrożność, pozostanie w domu, jeśli to możliwe.(PAP)

autor: Beata Kołodziej