We wtorek o godz. 13.00 prezydent Andrzej Duda spotka się w Pałacu Prezydenckim z przedstawicielami klubów i kół parlamentarnych na konsultacjach w sprawie prezydenckiego projektu zmiany ustawy o Sądzie Najwyższym - poinformowała kancelaria prezydenta.

Wiceszef klubu Lewicy Krzysztof Śmiszek, który będzie reprezentował swoje ugrupowanie na spotkaniu u prezydenta, powiedział PAP, że w jego opinii projekt ws. Izby Dyscyplinarnej jest dyskusyjny. "Projekt zawiera rozwiązania, które nie do końca realizują wytyczne Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w kontekście poszanowania praworządności w Polsce" - powiedział.

Jak dodał, Lewica i Koalicja Obywatelska oraz PPS złożyła we wtorek projekt ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, które realizuje wytyczne TSUE i zażegnuje konflikt z Komisją Europejską, a także daje szanse na odblokowanie pieniędzy z Funduszu Odbudowy i o tym projekcie będzie rozmawiać na spotkaniu u prezydenta.

W ubiegłym tygodniu prezydent Andrzej Duda skierował do Sejmu projekt zmiany ustawy o Sądzie Najwyższym, który zakłada m.in. likwidację Izby Dyscyplinarnej i powstanie Izby Odpowiedzialności Zawodowej. Zgodnie z propozycją spośród wszystkich sędziów SN, z wyjątkiem m.in. prezesów izb SN, mają zostać wylosowane 33 osoby, spośród których prezydent wybierze na pięcioletnią kadencję 11 sędziów do składu Izby Odpowiedzialności Zawodowej.

W lecie ubiegłego roku likwidację Izby Dyscyplinarnej zapowiadał wicepremier, prezes PiS Jarosław Kaczyński. Jak uzasadniał, izba ta nie sprawdziła się. Także premier Mateusz Morawiecki mówił, że Izba Dyscyplinarna zostanie zlikwidowana. Ministerstwo Sprawiedliwości informowało, że projekt reformujący SN jest przygotowywany. (PAP)

Autor: Daria Kania, Grzegorz Bruszewski