Wszystkie wyrównania pensji dla policjantów zostały wczoraj wypłacone. Ale o tym, że będą kłopoty, wiadomo było już w grudniu.

Na początku stycznia pojawiły się pierwsze informacje o tym, że funkcjonariusze służb podległych Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i żołnierze dostają mniejsze pensje niż jeszcze w grudniu. Często różnica wynosiła kilkaset złotych. Te zmiany wynikały z nowych regulacji podatkowych wprowadzonych w ramach Polskiego Ładu.
4 stycznia wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik wystąpił na konferencji prasowej. – Związkowcy zauważyli, że jest pewna grupa funkcjonariuszy, która może dostać w pierwszych wypłatach niższe uposażenie. To są nieduże kwoty, ale mimo wszystko znaczące. Te nieduże wyrównania zrobimy tak, żeby nie było takiego poczucia, że Polski Ład kogoś krzywdzi – mówił wówczas polityk Prawa i Sprawiedliwości.
Jednak z informacji DGP wynika, że jeszcze w grudniu, przed wejściem w życie nowych regulacji Wąsik informował premiera Mateusza Morawieckiego, iż nowe przepisy oznaczają mniejsze wypłaty dla wielu funkcjonariuszy. To było pokłosie spotkania ze związkowcami. – O tym, że pensje będą niższe, poinformowałem ministra Wąsika jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia i on zapewnił, że sprawą się zajmie – mówi Rafał Jankowski, przewodniczący Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów. Jednak po otrzymaniu tych danych i premier, i jego otoczenie nie zdecydowali się na żadne działania, które pozwoliłyby uniknąć chaosu z wypłatami i mniejszych przelewów dla funkcjonariuszy państwa. – Do dzisiaj zostały wypłacone wszelkie wyrównania – powiedział nam wczoraj Maciej Wąsik, ale nie chciał rozmawiać o tym, co się działo w grudniu.
O sprawę spytaliśmy też w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Do zamknięcia tego wydania DGP odpowiedzi nie otrzymaliśmy.
Niezależnie od Polskiego Ładu, od 1 stycznia policjanci otrzymali podwyżki. „Każdy policjant otrzyma od 1 stycznia 2022 roku na rękę 500 zł zgodnie z podpisanym Porozumieniem z dnia 24 sierpnia 2021 roku. Pierwsza część podwyżki w wysokości 406 zł (z nagrodą roczną) została zabezpieczona w ustawie o ustanowieniu «Programu modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa w latach 2022–2025». (…) Druga jej część zagwarantowana jest w ustawie budżetowej na rok 2022” – informuje Zarząd Główny Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów.
Ale mniejsze wypłaty w styczniu w związku z Polskim Ładem dostali nie tylko policjanci, ale także m.in. żołnierze. Tu także pensje bywały o kilkaset złotych mniejsze i budziły oburzenie. – Zgodnie z moją zapowiedzią w Siłach Zbrojnych RP wypłaciliśmy już zwroty zaliczek na podatek dochodowy, które zostały pobrane nadmiernie w styczniu – poinformował w poniedziałek Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.
Podobne kłopoty mieli również nauczyciele i pracownicy przedszkoli. „Połączenie ograniczenia możliwości zmniejszania zaliczki na podatek tylko i wyłącznie do jednego stosunku pracy z pozbawieniem pracowników przez tzw. Polski Ład prawa do odliczenia składki zdrowotnej od podatku skutkowało tym, iż wynagrodzenia wypłacone przez szkoły, przedszkola i placówki oświatowe na początku stycznia 2022 r. były niższe od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych miesięcznie w odniesieniu do wynagrodzeń z grudnia 2021 r.” – informował Związek Nauczycielstwa Polskiego. Zwroty zaliczek mają dotyczyć także tej grupy zawodowej, a Ministerstwo Edukacji i Nauki twierdzi, że „dla nauczycieli zmiany w Polskim Ładzie są korzystne lub co najmniej neutralne”.
– Te obniżki świadczą o tym, że Polski Ład nie był dopracowany. To może wcale nie jest zły program, ale został wprowadzony za szybko, dlatego na początku uderza w różne grupy – mówi Marek Biernacki, poseł Koalicji Polskiej i były szef MSWiA. – Niechlujność legislacyjna KPRM i Ministerstwa Finansów się zemściła – dodaje.
ikona lupy />
Polski Ład. Logo / Dziennik Gazeta Prawna