Działania reżimu Łukaszenki są celowym eskalowaniem sytuacji - napisał w środę na Twitterze rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Jak ocenił Stanisław Żaryn, "Mińsk, z poparciem Moskwy, dalej prowadzi operację agresywną wobec Zachodu".

Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych - w swoim wpisie - odniósł się do aktualnej sytuacji na granicy z Białorusią. "W nocy znów polskie patrole strzegące granicy zostały zaatakowane przez białoruskie służby i grupy cudzoziemców" - skomentował środowy wpis Straży Granicznej o tym, że we wtorek granicę próbowało przekroczyć 18 osób.

"Na odcinku ochranianym przez placówkę SG w Białowieży (...) grupa cudzoziemców próbowała siłowo przekroczyć granicę, rzucając kamieniami w polskie patrole" - przekazała Straż Graniczna. Jak zapewniła SG, "nikt na tym odcinku nie przekroczył granicy".

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała prawie 40 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Od początku grudnia było prawie 1,4 tys. prób. W listopadzie odnotowano 8,9 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy, w październiku 17,5 tys., wrześniu 7,7 tys., sierpniu 3,5 tys.