Ostatniej doby funkcjonariusze Straży Granicznej odnotowali 243 próby nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Zatrzymano jednego nielegalnego imigranta, obywatela Syrii - poinformowała w sobotę PAP rzecznik Straży Granicznej ppor. Anna Michalska.

Ppor. Michalska poinformowała PAP, że w piątek strażnicy graniczni odnotowali 243 próby nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. "Strażnicy zatrzymali jednego nielegalnego imigranta. Był to obywatel Syrii" - podała dodając, że pozostałe próby zostały udaremnione.

Ponadto - podała ppor. Michalska - funkcjonariusze Straży Granicznej zatrzymali w piątek cztery osoby za pomoc w organizowaniu nielegalnego przekraczania granicy polsko-białoruskiej. "Było to dwóch obywateli Turcji i dwóch obywateli Ukrainy" - wyliczyła.

Od początku września Straż Graniczna odnotowała już ponad 3,5 tysiąca prób nielegalnego przekroczenia granicy Polski z Białorusią.

Od 2 września w przygranicznym pasie z Białorusią, czyli w części województw podlaskiego i lubelskiego, obowiązuje stan wyjątkowy. Obejmuje 183 miejscowości. Został wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów.

Przedstawiciele rządu uzasadniają konieczność wprowadzania stanu wyjątkowego sytuacją na granicy z Białorusią, gdzie reżim Alaksandra Łukaszenki prowadzi "wojnę hybrydową" oraz rosyjskimi ćwiczeniami wojskowymi Zapad, które rozpoczęły się 10 września.