Straż Graniczna poinformowała w środę o 230 próbach nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej we wtorek. "Wszystkie próby zostały udaremnione" - przekazała ppor. Anna Michalska.

Funkcjonariusze z Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali cztery osoby za pomoc w organizowaniu nielegalnego przekraczania granicy polsko-białoruskiej. "Byli to obywatel Belgii narodowości tureckiej, obywatel Turcji z niemiecką kartą pobytu, obywatel Włoch oraz obywatel Polski, mieszkaniec województwa mazowieckiego" - doprecyzowała rzecznik.

Reklama

Od początku września Straż Graniczna odnotowała już ponad 2,7 tysiąca prób nielegalnego przekroczenia granicy Polski z Białorusią.

Od 2 września w przygranicznym pasie granicznym z Białorusią, czyli w części województw podlaskiego i lubelskiego, obowiązuje stan wyjątkowy. Obejmuje 183 miejscowości. Został wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów.

Przedstawiciele rządu uzasadniają konieczność wprowadzania stanu wyjątkowego sytuacją na granicy z Białorusią, gdzie reżim Łukaszenki prowadzi "wojnę hybrydową" oraz rosyjskimi ćwiczeniami wojskowymi Zapad, które rozpoczęły się 10 września.