Kontynuujemy wsparcie dla naszego sąsiada w UE i sojusznika w NATO; w związku z kryzysem na granicy litewsko-białoruskiej w czwartek do Wilna został wysłany kolejny transport z pomocą rzeczową z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych - przekazało w piątek na Twitterze MSZ.

"Polska solidarna z Litwą. Kontynuujemy wsparcie dla naszego sąsiada w UE i sojusznika w NATO. W związku z kryzysem na granicy litewsko-białoruskiej wczoraj do Wilna został wysłany kolejny transport z pomocą rzeczową z RARS" - podkreśliło MSZ.

Ambasada RP w Wilnie poinformowała w komunikacie, że na Litwę przybył w czwartek z Polski transport z pomocą humanitarną w związku z kryzysem migracyjnym na litewsko-białoruskiej granicy. "Polska w odpowiedzi na zgłoszone przez Litwę zapotrzebowanie pomocowe w ramach Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności przesyła kolejne materiały" – podkreślono.

Litwa w ramach unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności otrzymała pomoc humanitarną już z 18 krajów UE. W związku z kryzysem migracyjnym na Litwie pracują unijni eksperci, tłumacze, straż graniczna, pracownicy socjalni i ankieterzy z agencji Frontex, Europolu i Europejskiego Urzędu Wsparcia w dziedzinie Azylu.

Od tygodnia litewskich funkcjonariuszy w ochronie granicy wspiera 53 polskich policjantów.

Ogólna liczba osób, które nielegalnie przekroczyły w tym roku granicę litewsko-białoruską, wynosi już prawie 4200. W całym 2020 roku zatrzymano jedynie 81 migrantów. Minionej doby litewscy pogranicznicy na granicy z Białorusią zawrócili około 40 nielegalnych migrantów.