"Obecnie konieczne jest przyspieszenie prac nad przyjęciem nowelizacji ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa. Jest to niezbędne, jeżeli Polska chce uniknąć zacofania technologicznego oraz zapewnić bezpieczeństwo państwa na najżywszym poziomie" - powiedział w piątek prezydent Andrzej Duda na Europejskim Forum Cyberbezpieczeństwa CYBERSEC CEE Regions&Cities w Krynicy-Zdroju.

Duda podkreślił, że bez tej ustawy "nie będziemy w stanie ochronić się przed zagrożeniami związanymi z technologiami cyfrowymi, jakimi dysponują wrogie państwa i skutecznie reagować na wciąż zwiększającą się intensywność różnego rodzaju incydentów w sieci".

Jak mówił, "będziemy również ograniczeni w rozwijaniu własnych technologii zapewniających zarówno bezpieczeństwo państwa, jak i rozwój gospodarczy".

"Ustawa ta jest również kluczowa dla uruchomienia procedur związanych z wprowadzeniem sieci 5G w naszym kraju, wprowadzeniu tej sieci w sposób bezpieczny" - ocenił prezydent.

Według niego bez nowych przepisów nie można przeprowadzić aukcji na częstotliwości niezbędne dla uruchomienia sieci 5 generacji. "Nowe przepisy dotyczące wyboru dostawców nowych technologii usług muszą w szczególny sposób chronić nasze bezpieczeństwo z kluczowymi sektorami na czele" - zaznaczył Andrzej Duda.