Poseł Michał Szczerba opublikował dziś na serwisie społecznościowym Tweeter wniosek o reasumpcję głosowania ws. lex TVN. Szczerba napisał: "Oto wniosek o reasumpcję głosowania Jedno zdanie uzasadnienia. Wynik nie budził wątpliwości. Ten wniosek nie mógł stanowić podstawy do reasumpcji. Pozaregulaminowe bezprawie! Pod wnioskiem: Kaczyński, Morawiecki, Kukiz. Dziś z @Dariusz_Jonski wydobyliśmy ten dokument".

W dniu 11 sierpnia Prawo i Sprawiedliwość przegrało kilka pierwszych głosowań. Opozycji udało się uzupełnić porządek obrad o kilka punktów, m.in. o informację rządu nt. organizacji Narodowego Programu Szczepień czy Krajowego Planu Odbudowy. W tej sytuacji wniosek o odroczenie obrad do dnia 2 września złożył lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. W głosowaniu wzięło udział 456 posłów. Za odroczeniem obrad głos oddało 229, przeciwko - 227. Nikt nie wstrzymał się od głosu.

Reklama

Opozycja szybko ogłosiła triumf i upadek większości sejmowej przez rządzących. Radość nie trwała jednak długo. 30 posłów złożyło bowiem wniosek o reasumpcję głosowania, które poszło nie po myśli PiS. Powołano się w nim na to, że w pierwotnie przegłosowanym wniosku nie było podanego terminu odroczenia. Po konwencie seniorów Elżbieta Witek poinformowała ponadto, że zasięgnęła opinii pięciu prawników, którzy potwierdzili, że ten wniosek może być głosowany na tym posiedzeniu.

Po reasumpcji głosowania odrzucono wniosek o odroczenie obrad i ostatecznie partii rządzącej udało się przegłosować tzw. Lex TVN.