Rząd zamiast chronić Polki i Polaków przed czwartą falą pandemii, flirtuje z antyszczepionkowcami i wychodzi naprzeciw swoim wyborcom, którzy nie chcą się szczepić - oceniła posłanka Beata Maciejewska (Lewica). Zaapelowała do rządzących, by stanęli po stronie tych, którzy chcą być zdrowi.

Maciejewska oceniła w czwartek na konferencji prasowej, że rząd nie podejmuje odpowiedzialnych i stanowczych działań w sprawie promocji szczepień przeciw Covid-19.

"Z jednej strony flirtuje z antyszczepionkowcami, z drugiej strony wychodzi naprzeciw swoim wyborcom, którzy nie chcą się szczepić, bo wiemy z badań, że to właśnie wyborcy PiS-u, bardzo często są przeciwni szczepionkom" - powiedziała posłanka Lewicy.

Jak mówiła, premier Mateusz Morawiecki "już raz próbował anulować pandemię, próbował podporządkować wirusa polityce". "Mówił, że można zorganizować wybory, pandemia nie jest szkodliwa. Widać, że nie uczy się na swoich błędach, bo dzisiaj w zasadzie zachowuje się tak samo" - stwierdziła Maciejewska.

Podkreśliła, że nadchodzi czwarta fala pandemii. "Cały świat stawia tamę czwartej fali, nowym wariantom wirusa. Chcemy, żeby Polska dołączyła do tych krajów. Chcemy, żeby zachowywała się odpowiedzialnie. Chcemy, żeby korzystała z naszych lewicowych rozwiązań" - powiedziała posłanka.

Zaapelowała do rządu, by stanął "po stronie Polek i Polaków, którzy chcą być zdrowi". "Stańcie po stronie przedsiębiorców, którzy chcą prowadzić swoje biznesy, stańcie po stronie młodych ludzi. Polska nie przeżyje kolejnego lockdownu, polska służba zdrowia nie przeżyje kolejnej, czwartej fali" - apelowała Maciejewska.

Poseł Jan Szopiński przedstawił kilka rozwiązań proponowanych przez Lewicę w ramach walki z czwartą falą pandemii. Są to m.in.: przeprowadzenie badań, które odpowiedzą na pytanie, dlaczego Polacy nie chcą się szczepić i wykorzystanie wyników tych badań dla przygotowania akcji promocyjno-informacyjnej skierowanej - jak powiedział Szopiński - "z jednej strony dla grup zawodowych, z drugiej strony dla grup społecznych". "Tam, gdzie to zaszczepienie w naszym kraju jest najmniejsze i gdzie jest kwestia dotycząca tych, którzy nie chcą się szczepić" - dodał poseł.

Zdaniem posła Lewicy należy też przeprowadzić akcję promocyjno-informacyjną z udziałem różnych grup wolontariatu w województwach i gminach, które odbiegają od średniej krajowej pod względem liczby osób zaszczepionych.

Kolejne propozycja to pokazanie już teraz jakie będą restrykcje związane z czwartą falą pandemii, dla tych którzy się nie zaszczepią. Szopiński podkreślił ponadto, że "rząd musi w sposób zdecydowany walczyć" z fake newsami w sprawie szczepień.

Przewodniczący Rady Medycznej przy premierze prof. Andrzej Horban przekazał w czwartek, że niemal pewne jest wydanie zaleceń dotyczących obowiązkowych szczepień dla pracowników ochrony zdrowia. Dodał, że Rada rozważa także obowiązek szczepień m.in. dla nauczycieli i pracowników administracji.