TVP Info przypomina, że według doniesień medialnych wstępny etap trzeciej fazy badań nad szczepionką firmy Novavax został zakończony i jej efektywność osiągnęła 89,3 proc.

"Jesteśmy w stałym kontakcie z naszym amerykańskim partnerem. Wysoka skuteczność jest dobrą wiadomością, ponieważ zapotrzebowanie na szczepionki nadal jest bardzo wysokie" – mówią portalowi przedstawiciele polskiej spółki Mabion, która ma produkować preparaty.

TVP Info wskazuje, że nawet 40 mln zł może wynieść wsparcie udzielone w tym celu polskiej spółce Mabion przez Polski Fundusz Rozwoju.

Reklama

"Mabion po skutecznym ukończeniu procesu transferu technologii oraz po dokonaniu ostatecznych uzgodnień i podpisaniu umowy z Novavax będzie odpowiedzialny za produkcję substancji czynnej tzw. antygenu szczepionkowego, najważniejszego składnika kandydata na szczepionkę przeciwko COVID-19 firmy Novavax" – podkreśla w rozmowie z portalem członek zarządu spółki Adam Pietruszkiewicz.

Przedstawiciel Mabionu zapewnia, że celem spółki "niezmiennie jest jak najszybsze podpisanie umowy z Novavax, tak by produkcja komercyjna w zakładzie rozpoczęła się jeszcze w 2021 roku".