Jest szansa, że jeszcze w tym roku w Polsce ruszy produkcja szczepionek przeciw COVID–19 - podaje w sobotę portal TVP Info. Za produkcję preparatów amerykańskiej firmy Novavax odpowiedzialna ma być polska spółka Mabion.

TVP Info przypomina, że według doniesień medialnych wstępny etap trzeciej fazy badań nad szczepionką firmy Novavax został zakończony i jej efektywność osiągnęła 89,3 proc.

"Jesteśmy w stałym kontakcie z naszym amerykańskim partnerem. Wysoka skuteczność jest dobrą wiadomością, ponieważ zapotrzebowanie na szczepionki nadal jest bardzo wysokie" – mówią portalowi przedstawiciele polskiej spółki Mabion, która ma produkować preparaty.

TVP Info wskazuje, że nawet 40 mln zł może wynieść wsparcie udzielone w tym celu polskiej spółce Mabion przez Polski Fundusz Rozwoju.

"Mabion po skutecznym ukończeniu procesu transferu technologii oraz po dokonaniu ostatecznych uzgodnień i podpisaniu umowy z Novavax będzie odpowiedzialny za produkcję substancji czynnej tzw. antygenu szczepionkowego, najważniejszego składnika kandydata na szczepionkę przeciwko COVID-19 firmy Novavax" – podkreśla w rozmowie z portalem członek zarządu spółki Adam Pietruszkiewicz.

Przedstawiciel Mabionu zapewnia, że celem spółki "niezmiennie jest jak najszybsze podpisanie umowy z Novavax, tak by produkcja komercyjna w zakładzie rozpoczęła się jeszcze w 2021 roku".