Wicepremier, lider Porozumienia Jarosław Gowin zadeklarował, że zarówno on, jak i ogromna większość, być może wszyscy posłowie Porozumienia poprą kandydaturę Marcina Wiącka na Rzecznika Praw Obywatelskich.

We wtorek Sejm ma podjąć piątą już próbę wyboru nowego RPO. Kandydatami tym razem są: zgłoszona przez klub PiS senator niezależna Lidia Staroń (bezpartyjna) oraz prawnik, dr hab. Marcin Wiącek, popierany przez kluby KO, Lewicy i KP-PSL, koła: Polska 2050 i Polskie Sprawy oraz niektórych posłów Zjednoczonej Prawicy, m.in. Gowina i posła Zbigniewa Girzyńskiego.

Gowin w programie "Tłit" w Wirtualnej Polsce ponownie zadeklarował poparcie dla Wiącka. "Mówiłem o tym wielokrotnie - i ja, i ogromna większość, być może wszyscy posłowie Porozumienia poprzemy prof. Marcina Wiącka" - powiedział Gowin.

Zaznaczył przy tym, że w Porozumienia nie ma czegoś takiego jak dyscyplina partyjna i zresztą - jak dodał - nie wszyscy posłowie Porozumienia są członkami partii.

Gowin mówił, że w weekend politycy Porozumienia spotkali się na wyjazdowej naradzie, na której poruszany był m.in. temat głosowania nad kandydatami na RPO. "Wszyscy posłowie obecni na tym spotkaniu, ogromna większość, zadeklarowała głosowanie nie prof. Wiącka" - przekazał Gowin.

Wybór RPO jest konieczny, ponieważ we wrześniu ub. roku upłynęła kadencja rzecznika praw obywatelskich Adama Bodnara.

RPO powołuje Sejm za zgodą Senatu.