Cztery kolejne regiony Włoch będą od poniedziałku białymi strefami minimalnych restrykcji antypandemicznych - zdecydowało Ministerstwo Zdrowia. Abruzja, Umbria, Liguria i Wenecja Euganejska dołączą tym samym do Sardynii, Molise i Friuli- Wenecji Julijskiej.

Cztery regiony spełniły kryterium poniżej 50 zakażeń na 100 tysięcy mieszkańców przez trzy tygodnie.

Krajowa średnia liczby zakażeń wynosi obecnie 32 na 100 tys. osób.

"Jeśli tendencja ta będzie postępować, w drugim tygodniu czerwca całe Włochy znajdą się w białej strefie" - powiedział w piątek na konferencji prasowej w Rzymie prezes krajowego Instytutu Służby Zdrowia Silvio Brusaferro. To zaś znaczy, że obowiązywać będzie nakaz maseczek i dystansu; pozostałe restrykcje zostaną uchylone.

Brusaferro podkreślił, że wraz ze szczepieniami notuje się natychmiastowy spadek przypadków zakażeń w każdej grupie wiekowej, a także hospitalizacji i zgonów.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że minionej doby na Covid-19 zmarły 73 osoby i wykryto 2557 następnych przypadków koronawirusa stwierdzonych w 220 tysiącach testów.

1,1 procent z nich dał wynik pozytywny.

Dotychczasowy włoski bilans epidemii to 126 415 zmarłych, 4,2 mln przypadków zakażeń i 3,9 mln osób wyleczonych.

Szacuje się, że obecnie zakażonych jest około 200 tysięcy.

Oddział covidowy został w piątek zamknięty w szpitalu w miasteczku Codogno w Lombardii, gdzie w lutym zeszłego roku stwierdzono pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem u obywatela Włoch. Gdy wirus zaczął tam szerzyć się w szybkim tempie, miejscowość została ogłoszona czerwoną strefą i praktycznie odcięta od świata.

Zamknięcie oddziału po 15 miesiącach nastąpiło tuż po tym, gdy opuścił go ostatni pacjent.