„Zdecydowaliśmy się wprowadzić w pierwszym etapie stosunkowo nie wielkie zmiany. W przyszłym tygodniu podamy informację o obostrzeniach od 26 czerwca do 31 sierpnia" – powiedział minister zdrowia.

Jakie zmiany od 6 do 25 czerwca?

  • targi, konferencje, wystawy - 1 os./15 m2
  • place zabaw - 1 os./15m2
  • imprezy i zgromadzenia - zwiększony limit do 150 osób
  • transport zbiorowy - 75 proc. obłożenia danego środka transportu z obowiązek zakrywania ust i nosa
Reklama

Limit osób na zgromadzeniach dotyczy zgromadzeń zorganizowanych

– podkreślił Niedzielski.

Reklama
WAŻNE Do limitów nie są wliczane osoby zaszczepione

„Mutacje są głównym ryzykiem z jakim mamy do czynienia w tej chwili w kraju” – dodał Niedzielski. Minister zdrowia podkreślił, że Polska jest krajem, który ma w tej chwili stosunkowo liberalne obostrzenia.

Co już się zmieniło?

Od 15 maja zniesiony został obowiązek noszenia maseczek na świeżym powietrzu. Nadal jednak obowiązuje nakaz zakrywania nosa i ust za pomocą maseczki w pomieszczeniach zamkniętych, m.in. w transporcie zbiorowym, w sklepach, w kościele, w kinie czy teatrze.

Od 21 maja zostały otwarte kina, teatry, filharmonie i instytucje kultury przy maks. 50-proc. obłożeniu. Otwarto również lokale gastronomiczne na świeżym powietrzu, ale przy zachowaniu dystansu między stolikami.

Od 28 maja możliwe jest także prowadzenie gastronomii wewnętrznej – w lokalu przy zachowaniu maks. 50 proc. obłożenia i zachowaniu dystansu między stolikami. Zajęty może być co drugi stolik, a odległość między stolikami musi wynosić co najmniej 1,5 m, chyba że między nimi znajduje się przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stolika.

Imprezy okolicznościowe w lokalu - m.in wesela i komunie mogą odbywać się z limitem do maks. 50 osób. Do limitu nie wliczają się osoby w pełni zaszczepione przeciw COVID-19.

28 maja otwarte zostały kryte obiekty sportowe i baseny. Mogą one prowadzić działalność przy zachowaniu 50 proc. obłożenia obiektu (dot. również publiczności, zajęte co drugie miejsce na widowni). Natomiast w przypadku zajęć i wydarzeń sportowych poza obiektami, obowiązuje limit do 250 osób.

Od 29 maja do nauki stacjonarnej powrócili uczniowie szkół podstawowych i średnich.

Pod ustalonymi warunkami koncerty na otwartym powietrzu będą mogły odbywać się od 4 czerwca. Jeśli na widowni będą ustanowione miejsca siedzące, słuchacze lub widzowie będą mogli zajmować co drugie miejsce. Jeśli miejsca siedzące nie będą przewidziane, obowiązywał będzie limit maksymalnie 250 uczestników imprezy. Do limitów nie zostaną do włączeni uczestnicy publiczności zaszczepieni przeciwko covid-19. Widzowie lub słuchacze będą zobligowani do zasłaniania nosa i ust - obowiązuje ich także zakaz spożywania posiłków i napojów.

W siłowniach, klubach fitness i solariach obowiązuje limit 1 osoba na 15m2.