Szef polskiej dyplomacji był gospodarzem spotkania ministrów spraw zagranicznych państw Grupy Wyszehradzkiej (V4) – Polski, Czech, Słowacji i Węgier, które odbyło się w piątek w Łodzi. Wydarzenie zorganizowano w ramach polskiego przewodnictwa Grupy V4 oraz z okazji 30. rocznicy współpracy wyszehradzkiej.

Minister Rau podczas briefingu prasowego podsumowującego obrady poinformował, że rozmowy potwierdziły, iż jednym z priorytetów Grupy Wyszehradzkiej na kolejne miesiące powinno być wspieranie państw partnerstwa wschodniego i Bałkanów Zachodnich, zarówno pod kątem walki z epidemią COVID-19, jak i dalszego wspierania ich euroatlantyckich orientacji.

Zaznaczył, że szefowie dyplomacji dokonali przeglądu postanowień jubileuszowej deklaracji przyjętej przez szefów rządów państw Grupy V4 podczas szczytu w Krakowie w lutym.

Reklama

"Omówiliśmy aktualne priorytety współpracy w ramach Grupy z perspektywy ministrów spraw zagranicznych, a także ogólne założenia programowe nadchodzącej prezydencji Węgier w naszej formacji, która rozpocznie się 1 lipca" – wyjaśnił.

Dodał, że dyskutowano również na temat możliwości wzmocnienia współpracy na forum organizacji międzynarodowych wykraczających poza praktykowaną od lat koordynację stanowisk V4 na forum UE. Wymieniono także opinie na temat możliwości dalszego zacieśniania współpracy w zakresie dyplomacji ekonomicznej i nowych technologii, szczególnie kontekście wychodzenia z pandemii COVID-19. Rozmawiano także o najważniejszych zagadnieniach z zakresu relacji zewnętrznych UE, w tym perspektywie dalszego wzmocnienia relacji transatlantyckiej.