Obecnie w skali kraju mamy 18,6 przypadków zakażeń na 100 tys. mieszkańców; 10 województw w kraju odnotowuje poziom zakażeń na 100 tys. poniżej 20 – powiedział w piątek rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Ministerstwo Zdrowia odnotowało w piątek 6796 nowych zakażeń koronawirusem oraz śmierć 429 chorych na Covid.

Rzecznik resortu podczas konferencji prasowej zwracał uwagę, że trend spadkowy zarówno jeśli chodzi o liczbę zakażeń, hospitalizacji czy śmierci jest spadkowy. "Tydzień do tygodnia to jest 39 proc. spadków w zakresie samych zakażeń. W zakresie hospitalizacje w minionym tygodniu ubyło nam na całe szczęście ponad 5,5 tys. pacjentów na łóżkach covidowych" - mówił zwracając uwagę, że to pozytywna informacja, że wyzdrowienia tak szybko teraz postępują.

Andrusiewicz dodał, że obserwowane są tez spadki jeśli chodzi o liczbę zgonów. Jak mówił jeszcze tydzień temu średnia dzienna liczba zgonów to było 500. Dzisiaj - wskazał - jesteśmy na poziomie ok. 399 zgonów dziennie. "Oczywiście nadal jest to bardzo duża liczba. Nadal jesteśmy na poziomie zgonów, którego nie powinniśmy notować, ale to pokazuje jak ciężko może przebiegać Covid" - zaznaczył.

Rzecznik MZ odnosząc się do sytuacji w poszczególnych województwach powiedział, że obecnie w skali kraju mamy "18,6 przypadka zakażeń na 100 tys. mieszkańców". "W tej chwili 10 województw w kraju odnotowuje poziom zakażeń na 100 tys. poniżej 20" - mówił.

Jak dodał do województw, w których jest najwyższy poziom zakażeń należą: Śląskie (25,2 zakażeń na 100 tys. mieszkańców), Dolnośląskie (24,6) i Opolskie (24,4).

Zaznaczył, że województwo podkarpackie jako jedyne w kraju zeszło poniżej 10 zakażeń na 100 tys. mieszkańców.

Andrusiewicz zwrócił też uwagę na "wynikowość testów", która wynosi obecnie 13 proc. Przypomniał, że 3-4 tygodnie temu wyników pozytywnych było na poziomie 34 proc. "To są świadectwa tego, że rzeczywiście cały czas mamy trend spadkowy" - powiedział.