W TVP1 emisja filmowej relacji z wyników prac podkomisji smoleńskiej Antoniego Macierewicza zaplanowana jest na sobotę 10 kwietnia o godz. 20.25 - podała TVP w czwartek wieczorem na stronach internetowych. O emisję zwrócił się do prezesa TVP szef podkomisji.

"W związku z udostępnieniem Telewizji Polskiej przez Podkomisję ds. Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego filmowej relacji z wyników badań prac Podkomisji, Telewizja Polska informuje, że materiał ten zostanie wyemitowany w sobotę, 10 kwietnia o godz. 20.25 w TVP1" - poinformowała TVP.

"Telewizja Polska, jako nadawca publiczny, w sprawie tak ważnej jak wyjaśnienie przyczyn katastrofy smoleńskiej czuje się zobowiązana w pierwszej kolejności publikować materiały autoryzowane przez instytucje państwowe, w drugiej zaś - o charakterze dziennikarskim i publicystycznym" - wyjaśnił publiczny nadawca.

"Jednocześnie informujemy, że film +Stan zagrożenia+ w reżyserii Ewy Stankiewicz widzowie TVP1 będą mogli obejrzeć w niedzielę 18 kwietnia, tj. w 11. rocznicę pogrzebu Pary Prezydenckiej" - dodała TVP w komunikacie.

W czwartkowym wydaniu "Wiadomości" TVP zaprezentowały skan listu szefa podkomisji do spraw ponownego zbadania przyczyn i okoliczności wypadku samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem Antoniego Macierewicza, skierowany do prezesa TVP Jacka Kurskiego.

"W imieniu Podkomisji do ponownego zbadania wypadku lotniczego przekazuję filmową relację z wyników badań prac Podkomisji z prośbą o emisję w 11. rocznicę katastrofy smoleńskiej w godzinach wieczornych" - napisał Macierewicz w liście do Jacka Kurskiego.

W sobotę przypada 11. rocznica katastrofy smoleńskiej.

Macierewicz informował, że raport podkomisji jest gotowy podczas spotkania online z Klubami Gazety Polskiej w zeszłym tygodniu.

"Niecały tydzień temu debatowaliśmy nad procedurami, które muszą być dopełnione, aby raport uzyskał formalny status. Byliśmy dalece optymistyczni w tej sprawie, tekst jest gotowy, uległ pewnemu rozszerzeniu od tego w wersji filmowej" - powiedział szef podkomisji.

"Dyskutowaliśmy nad tym, żeby w okolicy 10 kwietnia ten raport można było przegłosować, ale wczoraj usłyszeliśmy o nowych obostrzeniach, które ograniczają spotkania do 5 osób i nie wiem, czy znajdziemy sposób byśmy mogli przekroczyć ten limit. Raport jest gotowy, a unowocześniona wersja filmowa czeka na możliwość emisji w Telewizji Polskiej" - dodał.

Macierewicz podkreślił wówczas, że raport czeka jeszcze na podpisy członków komisji.

O tym, że raport jest już gotowy informował również prezes PiS Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla "Gazety Polskiej". Prezes PiS dodał, że wśród osób badających przyczyny katastrofy są rozbieżności - Antoni Macierewicz uważa, że raport jest gotowy, a część osób zgłasza potrzebę wykonania kolejnych analiz i badań.

"Chciałbym, żebyśmy doszli do takiego momentu, w którym wszelkie takie wątpliwości nie będą miały miejsca" - zaznaczył prezes PiS.

Wcześniej w czwartek emisję filmu z raportu końcowego podkomisji smoleńskiej zapowiedziała na swojej stronie internetowej TV Republika - pokaże film 10 kwietnia o godz. 11.40 i 11 kwietnia o 2.57 w nocy.

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154M, wiozącego delegację na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego żona Maria, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski a także m.in. najwyżsi dowódcy wojska.