W poniedziałek w KPRM odbyło się spotkanie prezydium rządu z udziałem m.in. premiera, wicepremierów, ministra sprawiedliwości i szefa klubu PiS Ryszarda Terleckiego.

Terlecki w rozmowie z dziennikarzami w Sejmie przekazał ustalenia poniedziałkowego spotkania. "Omówiliśmy dotychczasową współpracę. Rozmawialiśmy o Nowym Ładzie, rozmawialiśmy o przyszłości i umówiliśmy się, że w przyszłym tygodniu - po konsultacjach z własnymi środowiskami politycznymi - spotkamy się znowu" - mówił.

Jak dodał, poniedziałkowe spotkanie było spotkaniem prezydium rządu, a nie Radą Koalicji.

Reklama

Pytany, czy w trakcie rozmów zostały poruszone tematy dotyczące wycofania rekomendacji ze strony Porozumienia dla ministra i dwóch wiceministrów, a także dymisja wiceszefa MAP, polityka Solidarnej Polski Janusza Kowalskiego, Terlecki odparł: "Nie było to wczoraj jakiś szczególnym przedmiotem rozmów".

Zgodnie z zapowiedzią premiera Mateusza Morawieckiego program "Nowy Polski Ład" będzie zawierał przede wszystkim plany inwestycyjne, ale także propozycje dotyczące wielu dziedzin życia społecznego oraz gospodarczego w czasie po pandemii. W ramach programu rząd - jak informował Morawiecki - zaproponuje cały szereg projektów infrastrukturalnych i innowacyjnych.

W minionym tygodniu zdymisjonowany został wiceszef resortu aktywów państwowych, polityk Solidarnej Polski Janusz Kowalski. W wydanym w sobotę oświadczeniu Solidarna Polska negatywnie oceniła odwołanie Kowalskiego i stwierdziła, że nastąpiło to wbrew umowie koalicyjnej zawartej w ramach Zjednoczonej Prawicy.

13 lutego ten sąd koleżeński Porozumienia zdecydował o wykluczeniu z partii ośmiu członków, w tym trzech posłów; wśród wyrzuconych z ugrupowania są m.in. wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Żalek, wiceminister aktywów państwowych Zbigniew Gryglas, minister-członek RM Michał Cieślak i Włodzimierz Tomaszewski. Powodem tej decyzji było także wielokrotne łamanie statutu partii.

Przedstawiciele Porozumienia poinformowali, że Żalkowi, Gryglasowi i Cieślakowi cofnięte zostały rekomendacje do zasiadania w rządzie Mateusza Morawieckiego.