Prezydent Warszawy, wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej Rafał Trzaskowski wyraził we wtorek nadzieję, że do końca tego tygodnia partia zaprezentuje swoje stanowisko w sprawie dopuszczalności aborcji.

"Mam nadzieję, że w tym tygodniu będzie stanowisko Platformy, jeżeli chodzi o aborcję" – powiedział Trzaskowski w Radiu Zet.

Pytany, czy PO opowie się za wprowadzeniem możliwości przeprowadzenia aborcji bez żadnych ograniczeń do 12. tygodnia ciąży, odpowiedział: "Będziemy mówić o tym jeszcze w tym tygodniu. Trwają dyskusje".

"Ja jestem tego zdania, że to kobieta powinna decydować (…) Szczegółowe zapisy będziemy przedstawiać" - powiedział.

Trzaskowski mówił też, że „znajdą się na naszych listach (wyborczych – PAP) ludzie o innych poglądach". "Natomiast, jeżeli dla kogoś to będzie niesłychanie istotne, to na pewno będzie mógł wybierać osoby o trochę innych poglądach, chociaż my wszyscy nie zgadzamy się na to drakońskie prawo (ws. aborcji - PAP), które zostało wprowadzone przez PiS" – oznajmił.

Szef PO Borys Budka zapowiedział pod koniec tygodnia w rozmowie z "Rzeczpospolitą", że PO w najbliższym czasie przedstawi konkretne propozycje w sprawie praw kobiet - również w kwestii ochrony ich zdrowia, życia i prawa wyboru. "Do kompromisu aborcyjnego nie ma powrotu. Nowa umowa społeczna dotycząca prawa aborcyjnego, powinna być oparta na decyzji kobiety" - powiedział Budka. "Osobiście jestem jednak przeciwnikiem +aborcji na życzenie+ - zadeklarował szef PO. "Dla mnie aborcja na życzenie nie jest OK. Ale nie mam prawa – nawet jako szef największej partii opozycyjnej - narzucać swojego stanowiska komukolwiek w tego typu sprawach" - mówił.

27 stycznia w Dzienniku Ustaw został opublikowany wyrok TK, który orzekł w październiku, że przepis tzw. ustawy antyaborcyjnej z 1993 r. zezwalający na aborcję w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją. Z chwilą publikacji wyroku TK przepis ten przestał obowiązywać.

Obowiązująca od 1993 r. Ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży - określana jako "kompromis aborcyjny" - zezwala obecnie na dokonanie aborcji w dwóch przypadkach: w sytuacji, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety, lub gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego (gwałt, kazirodztwo).