Rzecznik MZ pytany podczas konferencji prasowej, czy planowane są kolejne testy po grupie nauczycieli, którzy już je przeszli przy uruchamianiu od poniedziałku nauki klas 1-3 w formie stacjonarnej w szkołach, zaznaczył, że taka decyzja nie zapadła, i jeśli będzie podjęta, to we współpracy z MEiN.

W ocenie Andrusiewicz nauczyciele mogą być traktowani jako grupa przesiewowa, która wykazała, że epidemia jest w Polsce na bardzo niskim poziomie. Zaznaczył, że wśród 134 tys. już zbadanych nauczycieli niecałe 2,6 tys. miało wynik pozytywny.

"To pokazuje, że skala zakażeń jest dość mała" - powiedział Andrusiewicz. Jak dodał, jeśli jednak będzie decyzja o testach, zostaną one przeprowadzone.

Reklama

"Jeżeli będzie taka potrzeba, biorąc pod uwagę nasze możliwości testowania, które obecnie wynoszą ponad 80 tysięcy, zawsze możemy przetestować grono pedagogiczne, które będzie powracało do szkoły" - powiedział rzecznik MZ. Podkreślił, że resort zdrowia jest w tutaj w ścisłym kontakcie z ministerstwem edukacji i nauki. "Bedą zapadały pewnie kolejne decyzje" - dodał.

Zaznaczył, że żadne dodatkowe testy nauczycieli, którzy już je przeszli nie są planowane.