W Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie zaszczepiono w niedzielę pierwszą osobę na COVID-19 w Polsce – naczelną pielęgniarkę szpitala Alicję Jakubowską. Zaszczepił ją dr Artur Zaczyński, który następnie sam poddał się zabiegowi.

Pytany w poniedziałkowej rozmowie w TVN24, czy odczuwa jakiekolwiek skutki uboczne po szczepieniu, odparł, że "oprócz delikatnego bólu, jak po każdym zastrzyku, żadnego zaczerwienienia nie ma". "Czuję się dobrze, nie łamie mnie w kościach. Na razie jest w porządku" – dodał.

Dr Zaczyński zaznaczył, że w niedzielę dzwonił także do szefów klinik nadzorujących szczepienia, którzy zapewnili, że wszystkie przebiegły prawidłowo.

Poinformował, że w niedzielę w szpitalu MSWiA i w szpitalu na stadionie narodowym zaszczepiono ponad 200 osób.

"Dzisiaj jest kolejna zmiana. Mamy zabezpieczone szczepionki. Wiemy, że nowa partia szczepionek za chwileczkę do nas dojdzie. Co jest zadziwiające i cieszy, to że w momencie, kiedy te szczepienia się pojawiły, zaczęły zgłaszać się osoby chętne dodatkowo, które się nie zgłosiły wcześniej (...), a wczoraj przyjechały i zostały zaczepione. Wykonaliśmy ponad 20 proc. więcej szczepień niż zakładaliśmy – podkreślił dr Zaczyński.

Zapowiedział, że akcja szczepień wśród medyków potrwa jeszcze dwa, trzy tygodnie. Wyraził nadzieję, że w sprawie szczepień w społeczeństwie zwycięży rozsądek. Przekonywał, że szczepienia są potrzebne i wielokrotnie zmieniły "bieg naszych losów".

Pierwsza dostawa szczepionek dotarła do Polski z belgijskiego magazynu firmy Pfizer w Puurs w piątek. Transport trafił do magazynu Agencji Rezerw Materiałowych w Wąwale pod Tomaszowem Mazowieckim. Tu został rozdzielony i dotarł do 72 tzw. szpitali węzłowych. W nich od niedzieli zaczęły się pierwsze szczepienia przeciw COVID-19.

Do końca stycznia do Polski powinno trafić 1,5 mln dawek szczepionki. Narodowy Program Szczepień zakłada, że w pierwszej kolejności zaszczepieni będą m.in. pracownicy sektora ochrony zdrowia (np. lekarze, pielęgniarki i farmaceuci), pracownicy DPS-ów i MOPS-ów oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym w stacjach sanitarno-epidemiologicznych. Następnie seniorzy, służby mundurowe i nauczyciele.