Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Słowiański James Bond. Polskie afery szpiegowskie

Ten tekst przeczytasz w mniej niż minutę
Halina Szwarc de domo Kłąb (ur. 5 maja 1923 w Łodzi, zm. 28 maja 2002 w Warszawie). Była m.in. profesorem medycyny, ale od 16 roku życia działała w konspiracji. polecenia dowództwa podpisała volkslistę powołując się na niemieckie korzenie babki, dokończyła średnie wykształcenie już w niemieckiej szkole i w 1940 wyjechała na studia do III Rzeszy. Od początku jednak ściśle współpracowała z wywiadem. Działania wywiadowcze prowadziła m.in. w Wiedniu, Hamburgu, Berlinie i Monachium. Do jej największych sukcesów wywiadowczych należało ustalenie położenia obiektów wojskowych w Hamburgu, co umożliwiło aliantom ich zniszczenie, za co otrzymała angielskie odznaczenie.
Halina Szwarc de domo Kłąb (ur. 5 maja 1923 w Łodzi, zm. 28 maja 2002 w Warszawie). Była m.in. profesorem medycyny, ale od 16 roku życia działała w konspiracji. polecenia dowództwa podpisała volkslistę powołując się na niemieckie korzenie babki, dokończyła średnie wykształcenie już w niemieckiej szkole i w 1940 wyjechała na studia do III Rzeszy. Od początku jednak ściśle współpracowała z wywiadem. Działania wywiadowcze prowadziła m.in. w Wiedniu, Hamburgu, Berlinie i Monachium. Do jej największych sukcesów wywiadowczych należało ustalenie położenia obiektów wojskowych w Hamburgu, co umożliwiło aliantom ich zniszczenie, za co otrzymała angielskie odznaczenie. / ShutterStock

Powiązane

Reklama

Komentarze(1)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Nie pierwszy...
    2014-10-18 18:26:05
    ...i nie ostatni .
    0
Reklama
Reklama

Zobacz więcej