Piotr P., były oficer Wojskowych Służb Informacyjnych, został skazany na 5 lat pozbawienia wolności za aferę fundacji "Pro Civili" - podała w piątek TVP INFO. Wyrok w tej sprawie zapadł przed Warszawskim Sądem Okręgowym.

Rzecznik SO sędzia Ewa Leszczyńska-Furtak poinformowała TVP INFO, że Piotr P. został skazany na karę łączną 5 lat pozbawienia wolności i 180 stawek dziennych grzywny po 150 zł. Sąd orzekł też obowiązek naprawienia szkody wyrządzonej dwoma przestępstwami w kwotach 2 093 236,99 zł i 1 467 225,61 zł.

Razem z Piotrem P. sąd na 5 lat bezwzględnego więzienia skazał m.in. byłego prezesa fundacji "Pro Civili" Krzysztofa W.

Reklama

Zgodnie z informacjami zawartymi w raporcie z weryfikacji WSI fundacja "Pro Civili" oraz powiązane z nią firmy były tzw. pralnią pieniędzy, które mogły pochodzić z działalności grup przestępczych. Fundacja miała też realizować fikcyjne zamówienia, kosztem Wojskowej Akademii Technicznej.

Piotr P. zasiadał także w radzie nadzorczej SKOK Wołomin.

Obecnie kilka prokuratur prowadzi śledztwo dot. doprowadzenia Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej w Wołominie do niekorzystnego rozporządzenia mieniem wielkiej wartości.

Największe postępowanie ws. SKOK Wołomin nadzoruje prokuratura w Gorzowie Wlkp., badająca działalność grupy przestępczej, która w ciągu kilku lat wyłudziła ze SKOK Wołomin pożyczki na kwotę niemal 800 mln zł.

Podejrzany o kierowanie tą grupą przestępczą Piotr P. już wcześniej został oskarżony o zlecenie pobicia w 2014 r. wiceszefa KNF Wojciecha Kwaśniaka, który nadzorował kontrole w SKOK Wołomin. Proces w tej sprawie trwa przed stołecznym sądem.

W lutym 2015 r. warszawski sąd ogłosił upadłość SKOK Wołomin.

ozk/ woj/