W pierwszym półroczu tego roku wartość eksportu niemieckiej broni była o ponad pół miliarda euro większa niż w porównywalnym okresie zeszłego roku - poinformował niemiecki rząd. Ministerstwo gospodarki zapowiadało w tej dziedzinie "restrykcyjną" politykę.

Od stycznia do końca czerwca br. rząd wydał zezwolenia na sprzedaż niemieckiego sprzętu wojskowego i broni o wartości 4,029 mld euro - powiedział dziennikarzom w Berlinie rzecznik rządu Steffen Seibert. W pierwszych sześciu miesiącach zeszłego roku wartość eksportu broni wyniosła 3,5 mld euro.

Z przyjętego przez rząd raportu wynika, że pięć z dziesięciu krajów będących największymi odbiorcami niemieckiej broni znajduje się w niespokojnych regionach świata, w których występują napięcia. Są wśród nich: Algieria, Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie, a także Korea Południowa i Turcja.

Największym importerem jest Algieria, która kupiła od Niemiec fregatę za 1 mld euro. Turcja przesunęła się z miejsca 26. na miejsce 8.

Ministerstwo gospodarki tłumaczy wzrost wartości eksportu broni wzrostem liczby konfliktów na świecie. Zdaniem resortu oceniając politykę eksportową Niemiec nie należy kierować się jedynie suchymi liczbami, lecz trzeba uwzględnić rodzaj sprzętu i cel jego użycia. Dostarczona przez Niemcy fregata ma służyć ochronie algierskiego wybrzeża - podkreśliła rzeczniczka ministerstwa gospodarki.

Resort gospodarki zwrócił uwagę na spadek wartości eksportu pistoletów, karabinów i pistoletów maszynowych z 12,4 mln euro do 11,6 mln euro. Ta broń uchodzi za szczególnie kontrowersyjną ze względu na szerokie zastosowanie w wojnach domowych i konfliktach regionalnych. Minister gospodarki Sigmar Gabriel obiecywał ograniczenie sprzedaży tzw. małej broni. Równocześnie jednak dziesięciokrotnie wzrósł eksport amunicji do tej broni - z 27 mln euro do prawie 283 mln euro.

Nowe przepisy mają ponadto zobowiązać niemieckie władze do kontroli, czy niemiecka broń nie jest później reeksportowana do krajów trzecich.

Opozycja domaga się całkowitego zakazu sprzedaży pistoletów i karabinów oraz eksportu broni w regiony napięć.

Niemcy są czwartym po USA, Rosji i Chinach eksporterem broni na świecie.

W całym zeszłym roku wartość sprzedaży niemieckiej broni wyniosła 7,5 mld euro, w 2014 roku tylko 4 mld.

Z Berlina Jacek Lepiarz (PAP)