Reklama

Według dziennika „Magyar Idoek” na 10-kilometrowym odcinku nowego ogrodzenia zostaną sprawdzone systemy zaawansowanych technologii przed zainstalowaniem ich na całej południowej granicy. Na 500-metrowym odcinku już stoją słupy.

Gazeta poinformowała, że „eksperymentalne” ogrodzenie zostanie wyposażone w dwa rodzaje urządzeń technicznych, a następnie poddane różnym testom. Dopiero wówczas podjęta zostanie decyzja, jakie technologie ostatecznie zastosować.

W telewizji podkreślono, że wzdłuż ogrodzenia ciągnie się droga szutrowa długości 150 km. Mogą po niej jeździć pojazdy ważące do 4,5 tony z maksymalną prędkością 60 km/godz. Dzięki temu policjanci i żołnierze będą mogli patrolować granicę niezależnie od warunków pogodowych, a w razie potrzeby szybko przegrupować siły.

Premier Viktor Orban w sierpniu zapowiedział, że na granicy Węgier z Serbią powstanie nowe ogrodzenie obok już istniejącego systemu zabezpieczeń. Jak podkreślił, będzie ono w stanie zatrzymać nawet kilkaset osób naraz.

Zbudowane w ubiegłym roku ogrodzenie wzdłuż granicy Węgier z Serbią i Chorwacją radykalnie zmniejszyło napływ migrantów z kierunku Bałkanów, ale pewna ich liczba wciąż przedostaje się na przez granicę serbsko-węgierską.

Według najnowszych danych biura premiera od początku roku na terytorium Węgier dostało się nielegalnie ponad 18 tys. osób, w większości z Afganistanu (ponad 10 tys.).

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)