Archidiecezja Krakowska porozumiała się ze Stowarzyszeniem Autorów ZAiKS w sprawie opłat za utwory wykorzystane podczas Światowych Dni Młodzieży. Trwają prace nad umowami licencyjnymi.

Ani przedstawiciele ZAiKS ani Archidiecezja Krakowska nie podają, jakie opłaty będzie musiała ponieść strona kościelna. Media mają otrzymać wspólny komunikat obu stron w tej sprawie.

"Porozumienie zostało zawarte, ustaliliśmy, że w najbliższym czasie wydamy wspólny komunikat" - powiedział we wtorek PAP dyrektor generalny ZAiKS Krzysztof Lewandowski. "Pracowaliśmy zgodnie z porozumieniem zawartym pod koniec lipca, ustalając przez ten okres wszystkie aspekty niezbędne do określenia kwot licencyjnych, które powinni zapłacić organizatorzy wydarzenia" – dodał.

Reprezentujący Archidiecezję Krakowską mec. Krzysztof Mazur powiedział PAP, że "nie ma żadnych kontrowersji". "Pracujemy nad treścią umów licencyjnych, które powinny być gotowe w ciągu 1-1,5 tygodnia. Czekamy na fakturę, którą zapłacimy w ciągu 14 dni i sprawa będzie zamknięta" - powiedział. Nie podał warunków porozumienia, zaznaczając, że ma ono charakter poufny.

"Musieliśmy ustalić, jakie obszary są tzw. dozwolonym użytkiem, jakie są związane z odpłatnością, ile osób było w danym miejscu, jakie utwory wykonano. To wszystko trwało, dlatego, że weryfikowaliśmy tytuły, twórców" – powiedział mec. Mazur.

Światowe Dni Młodzieży odbywały się w Krakowie i w Brzegach pod Wieliczką od 26 do 31 lipca. W wydarzeniach centralnych uczestniczyło od 200 tys. osób (otwarcie ŚDM) do 2,5-3 mln (msza św. posłania w Brzegach). Według informacji Komitetu Organizacyjnego ok. 100 tys. pielgrzymów mogło każdego dnia mogło brać udział w Festiwalu Młodych, trwającym od 26 do 29 lipca, w trakcie którego odbywały się koncerty, wystawy, spektakle i projekcje filmowe.