Lewicowy dziennik „Nepszava” i kilka innych wydawanych na Węgrzech gazet nabyła spółka XXI Century Invest z siedzibą w Liechtensteinie – poinformował w czwartek nabywca agencję MTI.

Oprócz „Nepszava” właściciela zmienił też m.in. tygodnik „Vasarnapi Hirek”. Do transakcji doszło w połowie października.

XXI Century Invest podał w komunikacie, że uważa nabycie tych gazet za „inwestycję finansową, która świadczy o woli rozwijania medialnego portfela inwestycyjnego (spółki) przy jednoczesnym zachowaniu charakteru tych pism”. „Dlatego też na treść redakcyjną nie będą miały wpływu żadne interesy czy zamysły polityczne” – podkreśliła firma.

Redaktor naczelny „Vasarnapi Hirek” Zoltan J. Gal powiedział, że „Nepszava” i „Vasarnapi Hirek” będą w przyszłości pracować w zintegrowanej redakcji, której nową koncepcję zaczęto już wypracowywać. Dodał, że ponieważ zawieszenie wydawania największego dziennika opozycyjnego „Nepszabadsag” niecałe dwa tygodnie temu stworzyło nową sytuację na węgierskim rynku medialnym, to w procesie integracji liczy też na dotychczasowych pracowników tej gazety.

Według redaktora naczelnego „Nepszava” Petera Nemetha ewentualne przyłączenie się ekipy „Nepszabadsag” byłoby zupełnie normalnym posunięciem rynkowym. Zastrzegł przy tym, że jeszcze nie wiadomo, czy po zintegrowaniu redakcji nadal będą wydawane dwie gazety, czy tylko jedna.

W ubiegłym tygodniu portal mno.hu podał, że prawa wydawnicze do "Nepszava" zostaną sprzedane szwajcarskiej grupie Marquard Media. Portal podkreślił jednak w czwartek, że zgodnie z podaną tego dnia oficjalną informacją nabywcą jest XXI Century Invest.

Mno.hu zwraca uwagę, że Zoltan J. Gal to były socjalistyczny polityk – był w węgierskim parlamencie posłem z ramienia Węgierskiej Partii Socjalistycznej, a także m.in. pełnił funkcję rzecznika rządu socjalistycznego premiera Petera Medgyessyego.