4,5 miliarda euro przeznaczy włoski rząd na odbudowę w regionach Lacjum, Umbria i Marche, zniszczonych w sierpniowym trzęsieniu ziemi. Dekret w sprawie odbudowy gabinet Matteo Renziego zaaprobował we wtorek.

Rząd wyjaśnił, że rozporządzenie przewiduje natychmiastowe wyasygnowanie 200 milionów euro, co umożliwi rozpoczęcie prac.

Ogólnie oszacowano, że około 3,5 mld euro potrzeba na odbudowę prywatnych budynków i 1 mld na gmachy użyteczności publicznej.

Prace budowlane polegać będą także na poprawie bezpieczeństwa sejsmicznego, ponieważ - jak wyjaśnił rządowy komisarz ds. odbudowy Vasco Errani - „trzęsienie o magnitudzie 6,0 nie powinno już nigdy więcej powodować ofiar ani zawalania się budynków”.

Taka właśnie była siła wstrząsu z 24 sierpnia, w którym zginęło 297 osób.

Errani poinformował, że w obrębie epicentrum katastrofalnego wstrząsu zrekompensowanych będzie 100 procent strat poniesionych przez osoby prywatne i firmy. Poinformował, że dotyczy to 62 miejscowości znajdujących się na tym obszarze.

Premier Renzi podczas wizyty na dotkniętych trzęsieniem terenach podziękował we wtorek przedsiębiorcom z Florencji, Diego i Andrei della Valle, za decyzję o otwarciu fabryki ich firmy, produkującej luksusową galanterię skórzaną, w rejonie dotkniętej trzęsieniem ziemi miejscowości Arquata del Tronto w Marche.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)