Finalistów wybrały we wtorek w głosowaniu komisje spraw zagranicznych i rozwoju Parlamentu Europejskiego.

Dżemilew, przywódca Tatarów krymskich, długoletni więzień sowieckich łagrów, walczy o prawa człowieka i mniejszości od ponad 50 lat. Był kilkakrotnie nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla. Po aneksji Krymu przez Rosję otrzymał zakaz wjazdu na terytorium Krymu. Został zgłoszony do Nagrody Sacharowa przez największą frakcję w PE, centroprawicową Europejską Partię Ludową (do której należą PO i PSL), oraz frakcję Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (do której należy PiS).

Były redaktor naczelny tureckiego dziennika "Cumhuriyet" Can Dundar to kandydat popierany przez europosłów Zielonych, Zjednoczoną Lewicę Europejską oraz grupę Europa Wolności i Demokracji Bezpośredniej. Dundar został aresztowany w listopadzie zeszłego roku po opublikowaniu przez jego gazetę informacji o dostarczaniu przez tureckie służby broni rebeliantom w Syrii. Został skazany na pięć lat i 10 miesięcy więzienia za "ujawnienie tajemnicy państwowej", przeżył zamach na swoje życie, a obecnie żyje na emigracji.

Reklama

Jazydki Nadia Murad Basee Taha i Lamiya Aji Bashar pochodzą z wioski Koczo w Iraku, opanowanej w 2014 r. przez bojowników Państwa Islamskiego, i były pośród tysięcy jazydek, które zostały uprowadzone i padły ofiarą przemocy seksualnej. Obie walczą o wsparcie dla kobiet, które podzieliły ten los, a także o prawa jazydów. Ich kandydaturę do Nagrody Sacharowa popierali socjaldemokraci i liberałowie w PE.

Tegoroczny laureat zostanie wybrany przez konferencję przewodniczących, czyli liderów grup politycznych w PE, i ogłoszony 27 października.

Nagroda Sacharowa przyznawana jest od 1988 r. za zasługi w walce o prawa człowieka i demokrację. W ubiegłym roku otrzymał ją liberalny bloger z Arabii Saudyjskiej Raif Badawi. W poprzednich latach jej laureatami byli m.in.: kongijski lekarz pomagający ofiarom gwałtów Denis Mukwege, nastoletnia Pakistanka Malala Yousafzai walcząca o prawa dzieci i prawo kobiet do edukacji w krajach islamskich, uczestnicy arabskiej wiosny, były prezydent RPA i przywódca walki z apartheidem Nelson Mandela, lider opozycyjnego białoruskiego ruchu "O Wolność" Alaksandr Milinkiewicz i były sekretarz generalny ONZ Kofi Annan.

Z Brukseli Anna Widzyk (PAP)