Premier Beata Szydło ma pełne zaufanie do ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła - podkreślił w czwartek rzecznik rządu Rafał Bochenek. Jak dodał, premier wierzy w to, że Radziwiłł jest zdolny, aby wypracować rozwiązania satysfakcjonujące dla związkowców.

W piątek premier Szydło ma spotkać się z ministrem Radziwiłłem. Pytany o to spotkanie rzecznik rządu poinformował dziennikarzy, że spotkanie będzie dotyczyło harmonogramu przeprowadzania reform w służbie zdrowia.

Radziwiłł w ostatnich dniach kilkukrotnie spotykał się z przedstawicielami pracowników medycznych, m.in. z Porozumieniem Zawodów Medycznych, które w sobotę zorganizowało w stolicy manifestację. Pracownicy domagają się podwyżek i pilnego zwiększenia finansowania ochrony zdrowia.

"W trakcie spotkania ze związkowcami, które odbyło się w ostatnim czasie w Centrum Dialogu Społecznego pan minister zobligował się, że przygotuje do końca tego tygodnia harmonogram działań, również tych legislacyjnych, jeśli chodzi o kolejne reformy. Będą one wdrażane w służbie zdrowia. Ten harmonogram zostanie dostarczony nie tylko pani premier, ale także związkowcom, którym bardzo na tym zależało" - powiedział Bochenek. "Chcemy wywiązać się ze słowa, które daliśmy związkowcom" - podkreślił rzecznik rządu.

Jak dodał, reformy w służbie zdrowia są "bardzo potrzebne i bardzo trudne", a sam temat jest drażliwy społecznie. "Potrzebne są większe pieniądze, które powinny być rzeczywiście przeznaczone na służbę zdrowia i myślę, że tego również będzie dotyczyła ta rozmowa" - mówił Bochenek.

W czwartek resort zdrowia opublikował projekt ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników medycznych zatrudnionych w podmiotach leczniczych. Wynika z niego, że najmniej zarabiający pracownicy medyczni pierwsze podwyżki otrzymają do 1 lipca 2017 r.

W ubiegłym tygodniu premier spotkała się z przedstawicielkami NSZZ "Solidarność", które spędziły noc w budynku ministerstwa zdrowia, ponieważ chciały jej przedstawić swoją ocenę sytuacji w systemie ochrony zdrowia. Podczas rozmów ustalono harmonogram spotkań i konsultacji dotyczący projektów ustaw przygotowywanych przez ministerstwo zdrowia.