Siedem rodzin polskiego pochodzenia zamieszkujących tereny byłego ZSRR zamieszka w Piotrkowie Trybunalskim. W mieście repatrianci mają pojawić się na początku 2017 roku - poinformował we wtorek PAP Jarosław Bąkowicz z piotrkowskiego magistratu.

Przypomniał on, że decyzję o przyjęciu rodzin piotrkowscy radni podjęli podczas czerwcowej sesji Rady Miasta. Teraz - jak zaznaczył wiceprezydent Piotrkowa Trybunalskiego Andrzej Kacperek - miasto podpisało umowę z wojewodą łódzkim, dzięki której samorząd otrzyma prawie milion złotych dofinansowania na remont i wyposażenie lokali dla repatriantów.

Rodziny, które zamieszkają w Piotrkowie Tryb. otrzymają lokale znajdujące się na terenie Starego Miasta i Podzamcza. "Prace w tych lokalach musimy wykonać jeszcze w tym roku, a repatrianci w naszym mieście pojawią się najprawdopodobniej w pierwszym kwartale 2017 roku" – informuje wiceprezydent.

Prezes Towarzystwa Budownictwa Społecznego Elżbieta Sapińska wyjaśniła, że mieszkania, o powierzchni od 40 do 80 m kw, mieszczą się przy ulicy Wojska Polskiego, Jerozolimskiej, placu Czarnieckiego i placu Niepodległości.

Reklama

Wiceprezydent Kacperek zwraca uwagę, że jeszcze nie wiadomo, jakie rodziny przyjadą do Piotrkowa. Jak mówi, przy wystąpieniu do Ministra Spraw Wewnętrznych wypełniona zostanie ankieta, w której samorząd może wskazać preferowane zawody, jakie powinni mieć repatrianci.

"W MSW funkcjonuje system +Rodak+, który zawiera dane dotyczące rodzin oraz potrzeb poszczególnych gmin chcących przyjąć repatriantów. Te dane są ze sobą kojarzone i tak typowane są rodziny trafiające do miast" – wyjaśnił.

Repatrianci, którzy przyjadą na początku przyszłego roku do Piotrkowa Trybunalskiego, będą pierwszymi rodzinami z terenów byłego ZSRR, które zamieszkają w tym mieście.